W Słupsku odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności. Lęborczanin Andrzej Radajewski otrzymał wyróżnienie na wniosek senatora Kazimierza Kleiny. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej aktu odznaczenia dokonał wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Andrzej Radajewski podczas studiów na Uniwersytecie Gdańskim w Gdańsku (filologia polska) był uczestnikiem strajku okupacyjnego uczelni, który zaczął się na przełomie października/listopada 1981 jako strajk solidarnościowy z WSI w Radomiu z postulatem odwołania tamtejszego rektora. Został aresztowany 15 grudnia 1981 roku w Gdańsku, dwa dni po wprowadzeniu stanu wojennego, za kolportaż ulotek „Apel” i Komunikat nr 2 i 3 wydanych przez Krajowy Komitet Strajkowy (zakazane debitem komunikacyjnym druki skierowane do stoczniowców, mieszkańców Gdańska i żołnierzy). Skazany 28 grudnia 1981 przez Sąd Marynarki Wojennej na 3 lata pozbawienia wolności i 2 lata pozbawienia praw publicznych za „rozpowszechnianie fałszywych wiadomości, co mogło wywołać niepokój publiczny – a więc za popełnienie przestępstwa wg dekretu z dnia 12.12.1981 r. o stanie wojennym”. Łącznie spędził w więzieniu 450 dni (Areszt Śledczy w Gdańsku, ZK Koronowo, ZK Potulice). Na wolność wyszedł 10.03.1983 (przerwa w odbywaniu kary na okres 6 miesięcy udzielona przez Sąd POW).
Juror Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o „Solidarności” (16.06.2010); 2002-2006 – konferansjer i współautor scenariuszy Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Communio w Lęborku; od 2003 współorganizator i konferansjer „Muzykaliów Lęborskich” będących przeglądem lokalnych zespołów i solistów; współautor książek Clausa-Dietricha Schmidta o Lęborku (2003, 2005), redaktor książki „A gdy zabrakło Mamy… Z Kresów przez tajgę i stepy Kazachstanu do Lęborka 1940-1946. Dzieje nie tylko jednej rodziny do roku 2007” Sybiraczki Zofii Bladowskiej (2007).

Uroczystość odbyła się w Restauracji „Aureus”. Poprowadził ją dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. Wszyscy odznaczeni przybyli na uroczystość, w ich imieniu głos zabrała Pani Alicja Kulaszka. Dopełnieniem wydarzenia był występ zespołu Trio Arte ze Słupska. Uroczystość wzbudziła duże zainteresowanie lokalnych mediów.
Krzyż Wolności i Solidarności przyznawany jest postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Lista odznaczonych podczas uroczystości w Słupsku:
- Pan Jan BLECHEWICZ
- Pan Marian CHMIELEWSKI
- Pan Bogusław DANIEL
- Pan Jan Władysław DEMBIŃSKI
- Pan Józef Janusz GRZĄDZIELSKI
- Pan Franciszek KMIOTEK
- Pani Irena KOŁAKOWSKA
- Pan Jan KUCIŃSKI
- Pan Zdzisław KUJAWA
- Pani Alicja KULASZKA
- Pan Stanisław ŁACH
- Pani Danuta Rozalia MICHNOWICZ
- Pan Andrzej Leszek RADAJEWSKI
- Pan Ryszard Bolesław TOMASZEWSKI
- Pan Jerzy TYBUSZEWSKI
- Pan Wojciech Maciej ŻUK
- Pan Mieczysław DĄBROWSKI (POŚMIERTNIE, odznaczenie odbiera żona Pani Bożena DĄBROWSKA)