fot. GK

Wraz ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości na ulicach miast i miasteczek pojawiły się polskie flagi. Kaszubi uświetniając rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wywieszają także flagi kaszubskie.

fot. GK
fot. GK

W fetowanym 11 listopada Święcie Niepodległości, Kaszubi odnajdują wspomnienie ważnych wydarzeń roku 1918, które doprowadziły ostatecznie do powrotu Kaszub do Polski.

Wybuch rewolucji listopadowej w Niemczech oraz Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku wpłynęły na aktywność niepodległościową Pomorzan. Tysiące ochotników  pospieszyło Wielkopolsce z pomocą. Grupy konspiratorów, patriotów i młodzieży uczestniczyły w walkach. Zbrojny wysiłek Wielkopolan i rosnący na całym Pomorzu patriotyzm miały ogromne znaczenie na podjęcie postanowień konferencji pokojowej. W traktacie pokojowym zawartym w Wersalu 28 czerwca 1919 roku potwierdzono prawo odradzającego się państwa polskiego do Pomorza i dostępu do Bałtyku.

Ludność polska na Pomorzu zachowała nawet za czasów zaboru pruskiego przewagę liczebną, wbrew polityce rządu pruskiego. Według danych oficjalnego spisu pruskiego z r. 1910 ludność polska tych terenów wynosiła 57%, ludność niemiecka i inna 43%.

Kiedy w listopadzie 1918 roku duch rewolucyjny ogarnął całe niemal Niemcy, a koła polskie w parlamencie niemieckim zaczęły głośno domagać się odbudowania niepodległej Polski, obejmując wszystkie ziemie z własnym wybrzeżem morskim, organizacje i pisma polskie na Pomorzu wydały wspólną odezwę stwierdzając, że Polacy na Pomorzu wspólną owiani myślą uznają jeden wielki zwarty i solidarny obóz polski. Wtedy w środowiskach niemieckich na Pomorzu powstał wielki okrzyk oburzenia. W Gdańsku odbył się zjazd przedstawicieli wszystkich partii niemieckich Pomorza celem zaprotestowania przeciwko przyłączeniu tych ziem do Polski.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.