fot. Wikimedia

Gęsich przysmaków będzie można skosztować podczas IX edycji Festiwalu gęsiny w Swołowie. Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina – to hasło tradycyjnie przyświeca festiwalowi, na który zaprasza Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, w dniach 11-13 listopada 2016 r.

fot. Wikimedia
fot. Wikimedia

Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso, ale nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami ma ona lepszy skład tłuszczów – więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Jest zaleca osobom z problemami serca i krążenia, a jej skład redukuje poziom cholesterolu. Obecność witamin m. in. A, E, B oraz takich minerałów jak cynk i żelazo, a także mikroelementów jak fosfor i potas podnosi wartość odżywczą gęsiny, szczególnie w kontekście wydolności organizmu.

Potrawy z gęsi, poza kołami gospodyń wiejskich i restauratorów, serwować będzie Ludwika Dąbrowska wraz czterema uczestnikami programu Masterchef. Dla chętnych odbędą się liczne konkursy z nagrodami. Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy darcia pierza, którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym.

W piątek, 11 listopada odbędzie się konkurs kulinarny, w którym zmierzą się koła gospodyń wiejskich i restauratorzy. Organizatorem konkursu jest oddział terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach: gęś pomorska – nowoczesna odsłona i tradycyjne smaki polskie.

Jest to również ostatnia okazja, aby zwiedzić wystawę czasową „Rośliny trujące Pomorza„. Wystawa wprowadza w świat roślin trujących, rosnących na terenie Pomorza, zasuszonych w zielnikach pastora Homanna. Na ekspozycji, oprócz zachowanych oryginalnych zielników, prezentowane są reprodukcje wszystkich kart zielnikowych wraz z opisami i ilustracjami roślin, a także inne dzieła botaniczne poświęcone florze Pomorza.

Święto pomorskiej gęsiny organizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i gmina wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest obrona prawa do smaku ,Agencja Rynku Rolnego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

Wśród 174. produktów z Listy Produktów Tradycyjnych można znaleźć wyroby z gęsi:

  • Gęś pieczona pomorska 
  • Okrasa z gęsiny/òbòna
  • Pierśnik dębogórski
  • Smalec z gęsi pomorskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.