fot. ENERGA

Energa zajęła 49. miejsce na liście 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka osiągnęła największy wzrost przychodów wśród krajowych firm energetycznych i jako jedyna poprawiła pozycję w rankingu.

mat. prasowe
mat. prasowe

Energa znalazła się na 49. pozycji X edycji rankingu 500 Największych Firm Europy Środkowo-Wchodniej przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” i firmę Deloitte. Firma osiągnęła wyniki, które uplasowały ją o cztery miejsca wyżej niż w zeszłym roku i tym samym pierwszy raz w historii rankingu weszła do grona 50 największych firm europejskich w naszym regionie. Listę otwiera polski PKN Orlen. PGE zajmuje 10. pozycję, Tauron – 24., a Enea – 59. Ranking porównuje wysokość przychodów osiągniętych przez poszczególne firmy w 2015 roku. Energa o ponad 2 proc. zwiększyła osiągnięte w tym czasie przychody.

Z kolei w rankingu „Rzeczpospolitej” 500 największych polskich firm Energa zajmuje 19. pozycję, a według zestawienia tygodnika „Wprost” – jest 10.  największą firmą z polskim kapitałem. Energa jest także 5. największym płatnikiem podatku dochodowego i 5. największym inwestorem w kraju.

Według Indeksu Patriotyzmu Polskiego Biznesu przygotowanego przez „Rzeczpospolitą” Energa jest na 8. pozycji w kategorii polskiej firmy wspomagającej finansowo działalność prospołeczną.

Grupa Energa od lat notuje stabilne wyniki finansowe. W I półroczu 2016 r. – mimo trudnych i zmieniających się warunków rynkowych – wypracowała prawie 5 mld zł przychodów oraz ponad 1 mld zł zysku EBITDA. Odnotowana za ten okres strata netto była efektem jednorazowych odpisów i nie wpłynęła na sytuację finansową Grupy. O dobrej pozycji finansowej świadczą również ratingi renomowanych instytucji. Agencja ratingowa Fitch przyznała spółce długoterminową ocenę na poziomie „BBB” ze stabilną perspektywą, długoterminowy rating agencji Moody’s to Baa1, a jego perspektywa również jest stabilna.

Energa jednocześnie konsekwentnie realizuje ambitny program inwestycyjny. W I półroczu 2016 r.  nakłady na inwestycje wyniosły prawie 0,8 mld, a w ciągu ostatnich pięciu lat osiągały średnio poziom 1,8 mld zł rocznie. Najważniejszym obszarem prowadzonych w Grupie inwestycji jest dystrybucja energii elektrycznej, na którą Energa przeznacza zdecydowaną większość swoich wydatków. Efektem jest poprawiająca się na przestrzeni ostatnich lat niezawodność dostaw energii. Od 2014 roku średni czas awarii na odbiorcę skrócił się o 35 proc., natomiast średnia częstotliwość awarii na odbiorcę obniżyła się z poziomu 1,7 do 1,3.

Obecnie Grupa Energa jest na etapie aktualizacji kierunków rozwoju. Głównym założeniem nowej strategii będzie wzrost wartości Grupy, w tym dla akcjonariuszy, oraz zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa dostaw energii, od wytworzenia po dostarczenie do klientów. Spółka stawia też na innowacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.