W niedzielę 4 września do grona żeglarzy, których upamiętniono w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni, dołączył Bolesław Kazimierz Kowalski. To pionier dalekomorskich rejsów w latach 50. i 60., a także współzałożyciel Bractwa Wybrzeża.

112100_filebig

W wydarzeniu wzięli udział najbliżsi, a także samorządowcy, rejsowi towarzysze, członkowie Bractwa Wybrzeża i mieszkańcy Gdyni. Był to bardzo dobry kapitan, trochę kontrowersyjny, ale za to bardzo dobrze przygotowany i świetnie szkolił ludzi – mówi Jerzy Knabe, uczestnik rejsu na jachcie Śmiały w 1966 roku i kapitan Bractwa Wybrzeża. – Najważniejsze jednak, że był jednym z niewielu organizatorów polskiego życia żeglarskiego zaraz po wojnie – dodaje.

Bolesław K. Kowalski był niezwykłym człowiekiem, świetnym organizatorem, dobrym żeglarzem – wspomina Krzysztof Baranowski, samotnik, pisarz i twórca Szkoły pod żaglami. Otworzył on nam drogę najpierw „Darem Opola” na Morze Śródziemne, a potem „Śmiałym” na oceany. Był niełatwym człowiekiem, ale tylko tacy ludzie są w stanie przeprowadzić niezwykle trudne przedsięwzięcia. Nasuwa mi się porównanie z Magellanem, ponieważ miał podobny charakter. Kowalski był Magellanem polskiego żeglarstwa.

Następna tablica w Alei Żeglarstwa Polskiego odsłonięta zostanie 10 listopada. Upamiętniać będzie Ludomira Mączkę.

Aleja Żeglarstwa Polskiego jest inicjatywą Polskiego Związku Żeglarskiego, Pomorskiego Związku Żeglarskiego, miasta Gdyni i Urzędu Morskiego w Gdyni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.