fot. Anna Tertel / Wikimedia

W czwartek, 25 sierpnia o godzinie 12.00 Prezydent Sopotu wraz z Przewodniczącym Rady Miasta złoży kwiaty od mieszkańców Sopotu pod pomnikiem upamiętniającym Danutę Śledzikównę „Inkę”. Odbędzie się to w uroczystej asyście pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich, radnych, harcerzy i młodzieży z sopockich szkół.

fot. Anna Tertel / Wikimedia
fot. Anna Tertel / Wikimedia

Jednocześnie przypominamy, że tego samego dnia o godzinie 18.00 w Sopotece (ul. T.Kościuszki14, Sopot Centrum) odbędzie się projekcja filmu, „Inka 1946. Ja jedna zginę” – spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006, opowiadającego o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Śledszikównie. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z konsultantami historycznymi pracującymi przy produkcji spektaklu: Waldemarem Kowalskim i Piotrem Szubarczykiem oraz Joanną Cichocką – Gula redaktor odpowiedzialny za produkcję spektaklu. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny i radiowy, historyk Wojciech Suleciński.

Miasto Sopot już kilka  lat temu, jako jedno z pierwszych  podjęło działania mające na celu upamiętnienie Inki. Jest Park poświęcony Jej pamięci (naprzeciw Wydziału Zarządzania UG). W pobliżu pomnika żołnierzy Armii Krajowej znajduje się symbolicznie rozbity głaz, poświęcony młodziutkiej sanitariuszce AK. Napis na przytwierdzonej do niego tablicy oznajmia: „Pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” rozstrzelanej w 18 roku życia z wyroku komunistycznego sądu 28 VIII 1946 r. w Gdańsku. Mieszkańcy Sopotu. Instytut Pamięci Narodowej. Podkomendni „Majora Łupaszki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.