Sopot wspomina sanitariuszkę Inkę

24 sierpnia 2016r. | Drukuj

W czwartek, 25 sierpnia o godzinie 12.00 Prezydent Sopotu wraz z Przewodniczącym Rady Miasta złoży kwiaty od mieszkańców Sopotu pod pomnikiem upamiętniającym Danutę Śledzikównę „Inkę”. Odbędzie się to w uroczystej asyście pocztów sztandarowych oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich, radnych, harcerzy i młodzieży z sopockich szkół.

fot. Anna Tertel / Wikimedia

fot. Anna Tertel / Wikimedia

Jednocześnie przypominamy, że tego samego dnia o godzinie 18.00 w Sopotece (ul. T.Kościuszki14, Sopot Centrum) odbędzie się projekcja filmu, „Inka 1946. Ja jedna zginę” – spektaklu telewizyjnego Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2006, opowiadającego o mordzie sądowym na sanitariuszce Danucie Śledszikównie. Po projekcji filmu odbędzie się dyskusja z konsultantami historycznymi pracującymi przy produkcji spektaklu: Waldemarem Kowalskim i Piotrem Szubarczykiem oraz Joanną Cichocką – Gula redaktor odpowiedzialny za produkcję spektaklu. Spotkanie poprowadzi znany dziennikarz telewizyjny i radiowy, historyk Wojciech Suleciński.

Miasto Sopot już kilka  lat temu, jako jedno z pierwszych  podjęło działania mające na celu upamiętnienie Inki. Jest Park poświęcony Jej pamięci (naprzeciw Wydziału Zarządzania UG). W pobliżu pomnika żołnierzy Armii Krajowej znajduje się symbolicznie rozbity głaz, poświęcony młodziutkiej sanitariuszce AK. Napis na przytwierdzonej do niego tablicy oznajmia: „Pamięci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” rozstrzelanej w 18 roku życia z wyroku komunistycznego sądu 28 VIII 1946 r. w Gdańsku. Mieszkańcy Sopotu. Instytut Pamięci Narodowej. Podkomendni „Majora Łupaszki”.


Opublikowano w: TrójmiastoWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze