12 sierpnia, w przeddzień 90. rocznicy występu Teatru Reduta w Wejherowie, w grodzie Wejhera znów zagości „Książę Niezłomny”. O godzinie 20:00 w Filharmonii Kaszubskiej spektakl pod tym samym tytułem, jednak w zupełnie innej, bardzo nowoczesnej aranżacji, zaprezentują aktorzy Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi.

12182657_10153285452613590_2894919393198041716_o
mat. prasowe

„Książę Niezłomny” to najlepszy, najbardziej zwarty i wyrazisty spektakl Pawła Świątka, który przypomina o istocie poświęcenia, wybaczenia, ale i niezłomności. Tym, co jednogłośnie chwalą krytycy teatralni, jest bardzo bogata i oryginalna scenografia. – Paweł Świątek zaserwował widowni – czekającej tradycyjnie na suchego dewolaja z mizerią – danie z kuchni Fusion – pisze Mike Urbaniak w „Wysokich Obcasach”. – Świątek ma zawsze mocny pomysł na teksty. (…) W Łodzi z „Księcia Niezłomnego” (w roli tytułowej niezły Paweł Paczesny) zrobił prawdziwego „Mad Maxa”. „Książę Niezłomny” nie jest arcydziełem, ale to najlepszy spektakl Pawła Świątka od czasu debiutu i być może zwiastuje wiosnę w „Jaraczu”. Aktorzy – i to widać – muszą się z takim teatrem oswoić i otworzyć na nowe, a efekty mogą być spektakularne, bo takiego Andrzeja Wichrowskiego (Król) czy Mariusza Jakusa (Mulej) to ja dawno nie widziałem. Rewelacyjni! Czuję, że trzeba będzie częściej jeździć do Łodzi – dodaje.

Realizacja takiego przedsięwzięcia była nie lada wyzwaniem. – Aby móc zaprezentować ten spektakl specjalnie na ten wieczór ściągamy do budynku 3 tony piasku, które wysypiemy na scenę aby utworzyć pustynię. Jestem przekonana, że trud przygotowań będzie co najmniej współmierny do efektu – mówi Zuzanna Płończak, specjalista ds. promocji Filharmonii Kaszubskiej.

Filharmonia Kaszubska powraca do „Księcia Niezłomnego” właśnie teraz nie bez powodu. 13 sierpnia 1926 roku na Rynku Starego Miasta w Wejherowie wystąpił Teatr Reduta założony przez Juliusza Osterwę. Pierwszy polski teatr-laboratorium wystawił sztukę „Książę Niezłomny. Dzięki Osterwie Wejherowo stało się pierwszym miastem na Pomorzu, do którego zawitała prawdziwa sztuka teatru – nowa, twórcza, eksperymentalna. W tym roku mija 90 lat od tego niezwykłego momentu w życiu kulturalnym miasta.

12184079_10153285453648590_6705630585770709428_o

„Książę Niezłomny” autorstwa Calderona de la Barca przetłumaczony przez Juliusza Słowackiego to utwór wyjątkowy, który stał się jednym z ważniejszych w historii teatru dzięki Juliuszowi Osterwie i jego realizacji wraz z Teatrem Reduta. Nowatorska jak na tamte czasy konstrukcja i niebywała ponadczasowość treści dramaturgicznej sprawia, że utwór Książę Niezłomny jest chętnie inscenizowany przez ambitnych, a zarazem odważnych reżyserów. Dzięki Juliuszowi Osterwie, założycielowi Reduty, Wejherowo stało się pierwszym miastem na Pomorzu, do którego zawitała prawdziwa sztuka teatru – nowa, twórcza, eksperymentalna. Mimo klasycznej formy utworu, jego ponadczasowe treści silnie wpływają na kolejne pokolenia.

W futurystyczny klimat wprowadzi widzów performance „Wojny Piasku”, który rozpocznie się o godz. 19:00 na Placu Jakuba Wejhera. Można spodziewać się płonącej scenografii i pojazdów nie z tej epoki. Po pokazie zwycięzcy i przegrani przejdą do Filharmonii Kaszubskiej. Natomiast 13 sierpnia o godzinie 19:00 na Placu Jakuba Wejhera zostanie zaprezentowany spektakl „Wodewil Warszawski” połączony z miejską potańcówką.

„Książę Niezłomny” to jedyny spektakl teatralny wystawiany w sierpniu na scenie Filharmonii Kaszubskiej. Bilety w cenie 35 i 40 zł do nabycia w kasach lub na www.wck.org.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.