fot. Gim2

Kontynuując tradycję, również w tym roku w Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku zorganizowana została wymiana polsko – niemiecka. Placówka będzie miała przyjemność gościć w Gdańsku w dniach od 09 do 14 maja 2016 r. czternastu gimnazjalistów wraz z opiekunami ze szkoły partnerskiej Realschule Plus w Bad Marienberg.

fot. Gim2
fot. Gim2

W ramach współpracy partnerskiej i wymiany pomiędzy obiema placówkami uczniowie polscy i niemieccy mają możliwość odwiedzania swoich zagranicznych kolegów w ich macierzystej szkole, poznania najciekawszych miejsc regionu, w którym mieszkają partnerzy. Każdorazowo podczas pobytu za granicą nasi uczniowie  mieszkają w rodzinach niemieckich, co jest dla nich dodatkowym bodźcem do nauki języka obcego i stanowi nieocenioną możliwość sprawdzenia i rozwijania umiejętności komunikacyjnych w języku obcym w warunkach życia codziennego. Dzięki owej wymianie nasi uczniowie zwiedzili m.in.: Moguncję, Koblencję i zamki nad Renem. Uczniowie niemieccy mieli okazję poznać bliżej Gdańsk, Trójmiasto oraz region Kaszub.

W tym roku gdańscy gimnazjaliści będą przewodnikami gości z Niemiec po Starym Mieście, Łebie, Słowińskim Parku Narodowym, Centrum Hewelianum, Górze Gradowej, Fortach Napoleońskich oraz Europejskim Centrum Solidarności.

fot. Gim2
fot. Gim2

Z okazji 25 – lecia Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) zorganizowano kampanię #gether4more, która trwa od 1 marca do 30 czerwca 2016 r. w Polsce i w Niemczech. Jej przesłanie brzmi: ,,Razem (po) więcej!’’. Celem kampanii jest pokazanie, że współpraca Polaków i Niemców jest w stanie przynieść wiele pożytku. Będzie ona polegała na przeprowadzaniu podczas polsko – niemieckich spotkań młodzieży akcji na rzecz lokalnej społeczności. 13.05.2016 r. młodzież wykona prace malarsko – porządkowe w parku Bema w Gdańsku.

Umowa o współpracy dwóch szkół została zawarta w 2008 r. w Gdańsku pomiędzy Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Gdańsku Panią Małgorzatą Perzyna oraz Dyrektorem Realschule z Bad Marienberg Panem Thomasem Eppendorfem w obecności przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Gdańsku Pani Jolanty Pawlak, Pani Budzimiry Wojtalewicz – Winke oraz zaproszonych gości.

W celu realizacji projektu każdego roku szkoła pozyskuje wsparcie finansowe z Biura Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.