Dawno już nie było w Gdańsku tak ważnej i ciekawej promocji książek  jak właśnie w dniu 14 kwietnia 2016 roku. Miała ona miejsce w niepospolitym Klubie „Mestwin” przy ul. Straganiarskiej. Organizatorem promocji był Instytut Kaszubski. Promocję osobiście poprowadził prezes Instytutu prof. Cezary Obracht-Prondzyński. Dopisała dobra frekwencja, a na sali klubowej unosiła się przyjazna atmosfera, wzmocniona dodatkowo dobrą kawą i tradycyjnym kuchem drożdżowym.

Rzadko się zdarza, aby w tym samym miejscu i czasie, dwaj znakomici autorzy  promowali dwie  znakomite książki. Ale tym razem, właśnie tak było. Mowa o sławnym i  popularny profesorze Józefie Borzyszkowskim i jednym z najwybitniejszych pisarzy i dziennikarzy pomorskich, czyli Tadeuszu Jabłońskim (ps. Paweł Dzianisz). Wpierw prof. Cezary Obracht-Prondzyński przybliżył sylwetkę prof. J. Borzyszkowskiego i zreferował zawartość jego książki pt. „Moi mistrzowie i przyjaciele”. Następnie nakreślił wizerunek T. Jabłońskiego (ur. 23.10.1919 r.) i przybliżył zakres treściowy jego książki pt. „Bez nich”. W następnej kolejności przemówili autorzy książek. Potem kilka osób złożyło bohaterom promocji gratulacje i życzenia.

Obie promowane książki mają wiele ze sobą wspólnego. Łącznie obaj autorzy przedstawili nam ponad 60 indywidualności, zasłużonych dla Pomorza. Lech Bądkowski, Tadeusz Bolduan i prof. Gerard  Labuda – stali się podmiotami wspomnień i refleksji obu autorów. To naturalnie dodatkowo pogłębia zainteresowanie tymi trzema wielkimi, można by rzecz Stolemami Pomorza. O ile prof. J. Borzyszkowski bardziej skupił się na swoich nauczycielach i mistrzach z Uniwersytetu Gdańskiego, o tyle T. Jabłoński bardziej wprowadził nas w świat literatury pomorskiej, w świat dziennikarski i świat morsko-żeglarski. Może tytułem dodatkowego zainteresowania czytelników, wspomnę bardziej znane i rozpoznawalne indywidualności, zaprezentowane w obu ich książkach, jak np. prof. Stanisław Gierszewski,  prof. Roman Wapiński, Anna Łajming, ks. prof. Janusz Pasierb, czy też kpt. żw. Wiktor Gorządek, Jan Piepka, kpt. żw. Henryk Kabat, red. Jerzy Miciński, Leszek Prorok, Izabela Trojanowska, czy też Zbigniew Żakiewicz.

Zapraszam więc do niezwykle interesującej, inspirującej i mądrej  lektury.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.