mat. prasowe

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski i narodzin Państwa Polskiego stało się okazją do rozmowy abp. Henryka Muszyńskiego z senatorem Kazimierzem Kleiną, przewodniczącym Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

mat. prasowe
mat. prasowe

– Rozmawialiśmy o sprawach kaszubskich polskich i europejskich. Wspominaliśmy pierwsze kaszubskie wydanie Pisma Świętego. Ks. Prymas był jego promotorem i recenzentem. Wspominaliśmy spotkania Klubu Kaszubologów z Seminarium w Pelplinie z Klubem Pomorania. Ks. Prymas wspominał swoje trudne lata 50te w Seminarium trudne dla kleryków, ale także i Kaszubów – mówi senator Kazimierz Kleina.

Arcybiskup senior Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 roku w Kościerzynie na Kaszubach. Święcenia kapłańskie przyjął 28 kwietnia 1957 roku w katedrze w Pelplinie. W 1960 roku rozpoczął studia specjalistyczne, które odbywał kolejno w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Po ukończeniu studiów wrócił do rodzinnej diecezji chełmińskiej i rozpoczął pracę w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Wykładał także na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, był kierownikiem tamtejszej Katedry Starego Testamentu i p.o. kierownika Katedry Archeologii Starożytnego Bliskiego Wschodu. W 1985 roku Papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, a dwa lata później ordynariuszem diecezji włocławskiej. W 1992 roku otrzymał nominację na urząd arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego, którą tą funkcję pełnił do 2010 roku. W grudniu 2009 roku przyjął tytuł Prymasa Polski, który decyzją papieża Benedykta XVI z 2006 roku został ponownie związany z osobą arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego.

Postanowieniem marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego wykonującego obowiązki prezydenta RP z 8 czerwca 2010 został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski[16]. Wcześniej postanowieniem z 8 listopada 2001 prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał mu Krzyż Komandorski tegoż orderu[17]. W 2001 został udekorowany Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec[18], przyznanym przez prezydenta Niemiec Johannesa Raua[19].

W 1998 roku nadano mu tytuł honorowego obywatela Kościerzyny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.