fot. OSP Potęgowo

Odnotowano lawinowy wzrost ilości pożarów traw w regionie w związku z rosnącą temperaturą powietrza i brakiem opadów w ostatnim okresie. Strażacy ochotnicy z Gminy Potęgowo apelują o ostrożność. Niepokojący jest fakt, że główna przyczyną pożarów są podpalenia oraz wypalanie pozostałości po zimie.

fot. OSP Potęgowo
fot. OSP Potęgowo

Jednostka OSP w Potęgowie podejmowała interwencje już kilkanaście razy w związku z pożarami traw.

– Jak dotąd największy pożar miał miejsce w dniu 4 kwietnia w rejonie nasypu kolejowego pomiędzy miejscowościami Głuszyno i Strzyżyno. Spłonęło około 3 hektarów nieużytków. Akcję prowadziły dwa zastępy ratowników. Po ponad 3 godzinach pożar udało się opanować – informuje druh Łukasz Ulaszek dowodzący akcją. Jednostka OSP w Łupawie walczyła z pożarem nieużytków między innymi w rejonie Karżnicy.

W ogniu giną zwierzęta, ptaki, ssaki, także owady. Zagrożenie stanowi oczywiście sam dym unoszący się nad drogami i liniami kolejowymi mogący ograniczyć widoczność, utrudnić oddychanie i prowadzić do wypadków.

– Z sytuacją tego typu mieliśmy do czynienia w godzinach wieczornych 4 kwietnia podczas pożaru w rejonie Darżyna. Dym unosił się nad Drogą Krajową Nr 6. Zagrożenie dla kierowców na tej jakże ruchliwej trasie było duże ze względu na ograniczoną widoczność wynikającą z zadymienia i dodatkowo potęgowaną porą nocną – mówi Piotr Basarab, Komendant Gminny OSP w Potęgowie.

Wójt Gminy Potęgowo Dawid Litwin także apeluje o ostrożność – Zagrożeni są nie tylko ludzie, flora i fauna, ale także uprawy rolnicze i zabudowania, na które może przenieść się ogień. Pamiętajmy, że wypalanie traw to jeden z najbrutalniejszych sposobów niszczenia środowiska,  zamiast nawozić, wyjaławia glebę.

Przestrogą dla podpalaczy niech będzie fakt, że zgodnie z prawem przyłapanemu podpalaczowi grozi grzywna do 20 tysięcy złotych. Jeżeli pożar okaże się wyjątkowo groźny w skutkach, to grozi mu nawet do 10 lat więzienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.