Tysiące wiernych wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej, które w Wielki Piątek odbyło się na Kalwarii Wejherowskiej. Inscenizacja zorganizowana przez Wejherowskie Centrum Kultury wraz ze Stowarzyszeniem Misterników Kaszubskich pod patronatem Prezydenta Wejherowa Krzysztofa Hildebrandta, zyskała status jednej z najważniejszych rekonstrukcji historycznych w regionie.

[youtube_sc url=https://youtu.be/IBdRxudgHcE]

Wydarzenie to ma zarówno charakter religijny, jak i historyczny. Jak podkreśla o. Daniel Szustak, gwardian wejherowskiego klasztoru Franciszkanów, w inscenizacji każdego roku biorą udział tłumy, ponieważ wierni chcą duchowo włączyć się w Święta Wielkanocne. Rekonstrukcja historyczna męczeństwa i śmierci Jezusa Chrystusa, przedstawienie Jego męki, pobudza wyobraźnię uczestników i zmusza do refleksji.

Misterium Męki Pańskiej wystawiono po w Wejherowie po raz pierwszy 16 marca 2002 roku przy okazji odbywających się rekolekcji wielkopostnych dla młodzieży, którym przewodniczył ks. Abp. Tadeusz Gocłowski. Od tej pory Misterium Męki Pańskiej odbywa się każdego roku. Zaplecze techniczne i patronat nad przedsięwzięciem obejmuje Wejherowskie Centrum Kultury. Wejherowskie Misterium Męki Pańskiej wystawia grupa Misterników Kaszubskich. Stanowi ono połączenie uroczystości religijnej z inscenizacją teatralną. Trwa dwie godziny i szczegółowo przedstawia ostatnie godziny z życia Chrystusa. Reżyserem widowiska jest Wojciech Robakowski, a opiekę organizacyjno-duchową nad realizacją Pasji sprawują kustosz Kalwarii oraz Wejherowskie Centrum Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.