fot. wejherowo.pl

W Wejherowie dobiegła końca bardzo ważna inwestycja drogowa – budowa Węzła Działki, łączącego drogę krajową nr 6 z ulicami Sobieskiego i Sucharskiego. Za blisko 6,7 mln złotych powstał blisko 500. metrowy odcinek zupełnie nowej drogi z dwoma rondami, który usprawni ruch w zachodniej części Wejherowa i przyczyni się do zlikwidowania „korków”. To dodatkowe połączenie północnej i południowej części miasta.

fot. wejherowo.pl
fot. wejherowo.pl

Podczas oficjalnego odbioru w dniu 26 lutego br. prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt poinformował, że nowo wybudowany węzeł drogowy stanowi ważny etap realizowanego Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa, które jest istotne z punktu widzenia planowanej budowy Węzła Kwiatowa z tunelem. Jego realizacja była uzależniona od uruchomienia trasy alternatywnej na czas budowy, jaka prowadzi właśnie przez Węzeł Działki. Z chwilą uruchomienia budowy Węzła Kwiatowa przejazd przez tory w ul. Kwiatowej zostanie zamknięty.

– Oddaliśmy ostatnio do użytku dwa odcinki Zachodniego Połączenia Drogowego Wejherowa w miejscach, gdzie dotychczas wcale nie było ulic. Jeden odcinek połączył ul. Ofiar Piaśnicy z ul. Nadrzeczną (przedłużenie ul. Lelewela), a drugi od dzisiaj połączył ul. Sucharskiego z drogą krajową nr 6. Pozostałe odcinki znajdują się w przygotowaniu projektowym tak, aby sprawnie połączyć ul. Strzelecką i ul. Ofiar Piaśnicy i dalej z ul. Chopina. – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt podkreślając, że Węzeł Działki z infrastrukturą włącznie, powstał dosłownie od zera. Zdaniem prezydenta cała infrastruktura Węzła Działki tworzy w tym miejscu nową jakość. Zrobiono bowiem wszystko co możliwe, aby ta droga była przyjazna, żeby miała swoje zadrzewienie i swój klimat.

– Staramy się, aby w Wejherowie zieleni było jak najwięcej. Tutaj też zostały nasadzone nowe drzewa. Na wiosnę te prace będą kontynuowane – dodaje Krzysztof Hildebrandt.

Jak powiedziała zastępca prezydenta Beata Rutkiewicz, tę inwestycje rozpoczęto w kwietniu ubiegłego roku, a fizycznie zakończono w grudniu. Potem trwały czynności odbiorowe.

– Wybudowaliśmy ten układ drogowy, aby odciążyć m.in. centrum miasta. W pobliżu znajdują się duże osiedla mieszkaniowe i ta droga znacząco ułatwi wyjazd z miasta i na odwrót – wyjaśnia Beata Rutkiewicz informując, że w ramach tego zadania wybudowano nawierzchnię asfaltową, dwa ronda, ścieżkę rowerową, obustronne chodniki, przejazd kolejowy i oświetlenie. Pod drogą znajdują się różne media m.in. kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociąg, sieci teletechniczne, ciepłownicze i gazownicze.

 – Spory udział w całym zadaniu ma PEWIK, który pokrył koszty (560 tys. zł) wybudowania kanalizacji sanitarnej i wodociągowej. Ponadto miasto pozyskało prawie 300 tys. zł na kanalizację deszczową  z programu „Ochrona wód zatoki Gdańskiej – budowa i modernizacja systemu odprowadzania wód opadowych w Gdyni oraz Małym Trójmieście Kaszubskim” – dodaje zastępczyni prezydenta.

Prezydent Krzysztof Hildebrandt podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Węzła Działki, w tym generalnemu wykonawcy – firmie Kruszywo, spółkom PKP PLK i PEWIK, Zarządowi ROD im. Sucharskiego, a przede wszystkim radnym miejskim, którzy licznie przybyli na otwarcie nowej drogi.

Po oficjalnym otwarciu nowego węzła drogowego uczestnicy odbioru dzielili się spostrzeżeniami i wrażeniami. Na przykład przedstawiciel firmy Kruszywo – Jacek Wicki powiedział, że podczas prac nie obyło się bez niespodzianek.

– Na odcinku ok. 50-60 m przy torze napotkano grunt, który nie nadawał się do tego, aby posadowić na nim drogę. Musiano ten grunt częściowo wywozić i nawozić piaskiem, a następnie go zagęszczać i wzmocnić przez wbicie pali betonowych – wyjaśnia.

– Cieszę się, że od dzisiaj mamy piękne połączenie drogowe z ul. Sucharskiego do drogi krajowej nr 6 z bezpiecznym przejazdem kolejowym. Dzięki temu połączeniu kierowcy będą mieli skrócony dojazd do „szóstki”. Trzeba koniecznie wyprowadzać tranzytowy ruch samochodowy z centrum miasta – mówi Bogdan Tokłowicz, przewodniczący Rady Miasta Wejherowa.

– Jest to pierwsze z nowych, strategicznych połączeń północnej i południowej części Wejherowa.  – podkreśla prezydent Krzysztof Hildebrandt – Wkrótce rozstrzygniemy przetarg i rozpoczniemy budowę pierwszego etapu węzła „Zryw” w Śmiechowie. W przyszłości powstanie tam tunel. Zabiegamy też o środki unijne na węzeł „Kwiatowa” z tunelem. Przed nami ogromne, kosztowne i ambitne zadania na kilka lat, ale jestem przekonany, że przy zgodnej współpracy z radnymi w Radzie Miasta Wejherowa zrealizujemy te inwestycje z korzyścią dla wejherowian. 

Jak się dowiedzieliśmy droga biegnąca przez Węzeł Działki przystosowana jest do dużych obciążeń, a na całym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km na godzinę. Należy też wiedzieć, że od ronda przy torach w kierunku miasta została wybudowana blisko półkilometrowa droga wewnętrzna z płyt drogowych umożliwiająca połączenie z ul. Transportową przez teren PKS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.