W 2016 roku na świecie funkcjonuje ponad 2 tys. regionalnych systemów płatniczo – walutowych. Na wszystkich kontynentach powstają środki płatnicze, funkcjonujące jako uzupełnienie krajowych systemów finansowych. W każdym przypadku funkcjonowanie lokalnej waluty polega na dokonywania płatności za pomocą środków, które nie są powszechnie obowiązującym środkiem płatniczym. Korzyści z funkcjonowania systemu polega na ochronie i stymulacji rozwoju lokalnej gospodarki.

Różne były bezpośrednie powody wprowadzenia nowych metod rozliczeń finansowych. Pierwsze tego typu rozwiązania powstawały w dwudziestoleciu międzywojennym. Wynikały, przede wszystkim, z dążenia do zwalczania następstw kryzysu gospodarczego. W tym okresie podstawowym celem było stworzenie możliwości wykorzystania mocy wytwórczych poprzez dodatkowe środki płatnicze. Współcześnie popularność alternatywnych rozwiązań walutowych rozpoczęła się w latach 80-tych. Bez wątpienia istotnym czynnikiem ułatwiającym tworzenie regionalnych systemów płatniczych jest rozwój technologii informatycznych, umożliwiających sprawną komunikację i przetwarzanie danych. Równie ważną przyczyną było uświadomienie sobie przez społeczeństwo, że system finansowy nie jest neutralnym i niezmiennym elementem funkcjonowania. Spostrzeżenie, że sposób funkcjonowania finansów może być świadomie kształtowane przez lokalne społeczności uruchomiło prace nad powstawaniem nowych rozwiązań.

W Niemczech waluty lokalne funkcjonują obecnie między innymi na terenie Berlina, Freiburga i kilku niewielkich miejscowości w Bawarii. W Wielkiej Brytanii własne funty emituje Bristol, Exeter oraz walijskie Cardiff. Londyńska dzielnica Brixton emituje pieniądze z podobizną najsłynniejszej urodzonej tam osoby – Davida Bowie. Zakres terytorialny funkcjonowania regionalnych systemów rozliczeniowych nie ogranicza się najczęściej do terenu miasta. Jest to środek płatniczy akceptowany również w regionie otaczającym dany ośrodek miejski. W ten sposób wzmacniana jest integracja gospodarcza municypalnych centrów z sąsiadującymi środowiskami.

W warunkach współczesnej gospodarki można oczekiwać szeregu korzyści z tytułu funkcjonowania lokalnej waluty. Jest to istotna zachęta do rozwijania trwałych relacji między lokalnymi podmiotami gospodarczymi. Bardzo często atrakcyjnych towarów i usług nie trzeba poszukiwać daleko. Lokalna forma rozliczeń finansowych stwarza podstawę działania, która zachęca do rozwoju i tworzenia nowych miejsc pracy. Co szczególnie ważne, tworzona jest szansa obniżania kosztów funkcjonowania małych i średnich podmiotów gospodarczych. Z badań empirycznych wynika, że regionalne środki płatnicze wydawane są trzy razy szybciej niż powszechnie używane pieniądze. W związku z tym, zdolność do wspierania wzrostu gospodarczego przez lokalną walutę jest znacząco większa. Nie bez znaczenia są także możliwości zagospodarowania dochodów z emisji lokalnych walut. Uzyskane w ten sposób środki wspierają inwestycje publiczne. Poprawa finansowania ważnych, lokalnych celów społecznych jest istotnym źródłem zainteresowania lokalnymi walutami.

Wspieranie tworzenia nowych miejsc pracy poprzez kupowanie lokalnie wytwarzanych dóbr i usług wydaje się istotnym celem społecznym w 2016 roku.  Stworzenie efektywnego systemu lokalnej waluty wymaga spełnienia kilku warunków. Pierwszym i nieodzownym jest istnienie społeczności, która poprzez trwałe historyczne i kulturowe więzy jest zainteresowana wspólnym działaniem. Zaufanie niezbędne do tworzenia trwałych relacji społeczno – gospodarczych może być i najczęściej jest budowane w oparciu o historycznie utrwalone więzi kulturowe. Tradycja kultury kaszubskiej wydaje się stwarzać dogodne warunki do realizacji, opartego na zaufaniu, procesu wzmacniania relacji ekonomicznych. Jest bardzo prawdopodobne, że stworzenie lokalnej waluty na terenie Kaszub przyczyniłoby się do wzmocnienia społecznej integracji i przyspieszenia rozwoju gospodarczego.

Pascal Bolo, który we francuskim Nantes, z ramienia samorządu, wspiera rozwój alternatywnych środków płatniczych stwierdza, że: „Korzyści z funkcjonowania lokalnej waluty uzyskują zarówno producenci, jak i konsumenci produktów i usług. Samorządowe rozwiązania płatnicze nie zastępują waluty Euro. Lokalny system płatniczy stanowi jedynie, rozumnie wprowadzany, element uzupełniający. W ten sposób wspierany jest lokalny handel i krótkie, oparte na historycznie kształtowanych relacjach, łańcuchy dostaw. Stwarzane są możliwości do skuteczniejszego rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Poprzez zmniejszenie zapotrzebowania przedsiębiorstw na utrzymywanie rezerw w Euro możliwe jest szybsze tworzenie nowych miejsc pracy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.