fot. wejherowo.pl

Wejherowski zespół wokalny „Art’n’woices” i chór dziewczęcy z Redy „Cantabile” zostali zdobywcami I nagród w I Konkursie Kolędniczym Chórów Małego Trójmiasta Kaszubskiego w swoich kategoriach wiekowych. Finał konkursu odbył się 21 stycznia br. w Filharmonii Kaszubskiej.

fot. wejherowo.pl
fot. wejherowo.pl

Do konkursu przystąpiło 6 chórów z Redy, Rumi i Wejherowa, czyli zwycięzcy I etapu w  dwóch kategoriach: dorosłych oraz dzieci młodzieży do lat 16. Chóry dorosłych reprezentowali: „Lira” z Rumi, „Cantabile” z Redy i „Art`en` Voices” z Wejherowa. W kategorii chórów dziecięcych wystąpiły: „Lira” z Rumi, „Consonans” z Redy i „Awokado” z Wejherowa. Chóry zaśpiewały po kilka wybranych utworów, których czas wykonania nie mógł przekroczyć 15 minut. O kolejności występów zadecydowało losowanie. Jak pierwszy wystąpił chór „Cantabile z Redy”, a jako ostatni chór „Avocado” z Wejherowa. Publiczność nagrodziła wszystkich wykonawców gromkimi brawami.

Po półgodzinnej przerwie dyrygenci wszystkich chórów, jako uczestnicy finału, otrzymali pamiątkowe statuetki, które wręczyli przedstawiciele trzech miast MTK: prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński i przewodniczący Rady Miasta Rumia Ariel Sinicki.

Decyzją jury w kategorii dzieci i młodzieży do lat 16 nagrodę I wyśpiewał chór dziewczęcy „Cantabile” z Redy dyrygowany przez Barbarę Tańską, a któremu akompaniował na fortepianie pianista Artur Sychowski. Natomiast w kategorii dorosłych I nagrodę otrzymał zespół wokalny „Art’n’voices” z Wejherowa. Nagrodzone zespoły otrzymały czeki finansowe na swoja działalność.

Po koncercie finałowym swoimi wrażeniami podzielili się nagrodzenie wykonawcy.

Dyrygent chóru „Cantabile” Barbara Tańska mówi, że występ w Filharmonii Kaszubskiej był dla zespołu ogromnym przeżyciem. Dziewczęta cieszyły się, że mogą tutaj zaśpiewać, a zdobyta nagroda jest ukoronowaniem pracy chóru liczącego 27 osób.

– Przed występem byłyśmy mocno stremowane, ale jak juz wyszłyśmy na scenę, to zaczęłyśmy spokojnie śpiewać, jak najlepiej się da – mówi Marysia Witka-Jeżewska z chóru „Cantabile”.

– Jesteśmy zespołem, który istnieje dopiero od 5 lat. Nie mamy jeszcze tak dużego bagażu doświadczeń, więc każde wyjście przed publikę Wejherowa jest ogromnym stresem – mówi Tomasz Chyła z zespołu „Art’n’voices”.

– Obecnie przygotowujemy się do prestiżowego międzynarodowego konkursu we Włoszech i mamy w planach nagranie swojej płyty Oprócz ciężkiej pracy nad nowym repertuarem potrzebujemy też wielu kontaktów z publicznością – dodaje  Anna Rocławska-Musialczyk z zespołu „Art’n’voices”.

O wyborze laureatów zadecydowało jury pod kierownictwem Piotra Bartelke z Rumi, reprezentującego Małe Trójmiasto Kaszubskie. W skład jury wchodzili: Beata Felczykowska – muzyk, nauczyciel PS Muzycznej im. F. Chopina w Wejherowie, Jacek Lisewski – muzyk i wokalista, dyrektor Domu Kultury w Rumi, Weronika Korthals z Redy – wokalistka, kompozytor, dyrygent chóru „Bogu Chwała”, Tomasz Wiśniewski – były dziennikarz i prezenter muzyczny w stacjach radiowych, obecnie dyrektor MDK „Fabryka Kultury” w Redzie, dr Małgorzata Kuchtyk – dyrygentka kartuskich chórów „Cartusia” i „Kakofonia”, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Tadeusz Formela – dyrygent chóru w Lęborku i pedagog w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.