Któż z nas nie pamięta, nie kojarzy księdza profesora Janusza Stanisława Pasierba (1929-1993)? Nie tylko znakomitego poety, eseisty, teologa, uznanego znawcy sztuki sakralnej, ale także intelektualisty i autorytetu moralnego. Podróżując niemal po całym świecie, zawsze pamiętał o swojej „Małej Ojczyźnie”, o Pelplinie, Kaszubach, Kociewiu i Pomorzu. Może warto przypomnieć, że z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i samorządu miasta Pelplin, rok 2013 ogłoszono „Rokiem ks. prof. Janusza Pasierba”. Był to ukłon i wola promocji życiowej postawy oraz dorobku ks. prof. J. Pasierba, w 20. rocznicę jego śmierci. Jedną z najważniejszych inicjatyw upamiętnienia „Roku ks. prof. Janusza Pasierba” było zorganizowanie sesji popularno-naukowej pt. „Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu”. Dnia 8 stycznia 2016 roku w Bibliotece Diecezjalnej w Pelplinie odbyła się promocja książki pod redakcją Bogdana Wiśniewskiego, będącej publikacją materiałów konferencyjnych, nieco wzbogaconych w treść. I co szczególnie godne uwagi, najliczniejszą częścią personalną promocji była młodzież LO im ks. Janusza Pasierba w Pelplinie. I chwała za to organizatorom promocji.

Zanim podzielę sie kilkoma informacjami z zawartości publikacji „Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu”, warto zwrócić uwagę na refleksje, z jakimi na promocji tej książki podzielił się pomocniczy Biskup Pelpliński ks. dr Wiesław Śmigiel. Biskup przypomniał, że dialog leży u podstaw komunikacji społecznej. Podstawową zasadą jest słuchanie i wzajemne wysłuchiwanie się. A nawet więcej, jak mówi ks. dr W. Śmigiel, „dialog nastawiony jest na słuchanie drugiego człowieka”. Jak podkreślił biskup „Pasierb potrafił słuchać ludzi, zarówno prostych jak i uczonych”. W przekonaniu Biskupa Pelplińskiego „Janusz St. Pasierb jest nauczycielem na nasze czasy”. Najbardziej w poezji prowadził on dialog z człowiekiem. Był J. Pasierb mistrzem słowa i postawy autentycznego dialogu skierowanego bezpośrednio do drugiego człowieka. Dlatego w przekonaniu bp. W. Śmigla zachodzi potrzeba powrotu do tego, co mówił J. Pasierb. Na zakończenie dodał: „abyśmy tego się od niego uczyli, wypowiadali odważne słowa i umieli słuchać drugiego człowieka”.

Wspomniana książka „Ksiądz Janusz Stanisław Pasierb człowiek dialogu”, którą w pięknym darze otrzymał każdy uczestnik promocji, została starannie i profesjonalnie zredagowana przez wybitnego znawcę jego biografii i popularyzatora, Bogdana Wiśniewskiego. Naturalnie publikacja jest kolejnym dorodnym owocem (o zawartości 143 stron) Wydawnictwa „Bernardinum”. W książce, obok interesującego wstępu redaktora, zamieszczono dziewięć referatów. A mianowicie: 1. Ks. bp Wiesław Śmigiel, „Dialog teologii z poezją w twórczości ks. Janusza St. Pasierba”, 2. Ks. Jerzy Szymik, „Poezja i teologia”, 3. Ks. Krzysztof Kranicki, „Janusza St. Pasierba dialog poetycki. Ojcostwo czytane przez synostwo w tomiku Wiersze religijne”, 4. Tomasz Tomasik, „Galernik galerii. Muzeum jako miejsce doświadczania dzieła sztuki (przypadek Janusza Pasierba)”, 5. Józef Borzyszkowski, „Ks. Janusz Pasierb – mistrz dialogu w świecie kobiet i mężczyzn, duchownych i świeckich”, 6. Piotr Koprowski, „Dialog chrześcijan z „braćmi starszymi” w oglądzie Janusza Stanisława Pasierba”, 7. Ks. Wojciech Korzeniak, „Dialog mistrz-uczeń. Relacje wychowawcze według ks. Janusza St. Pasierba”, 8. Maria Wilczek, „Księdza Pasierba postawa dialogowa w codzienności”, 9. Jan Żebrowski, „Ks. Janusz St. Pasierb i jego współpraca z Ośrodkiem Dialogu Księży Pallotynów w Paryżu”. Oczywiście serdecznie polecam lekturę tej wartościowej i ciekawej książki, tak, jakby na miarę wyzwań naszych czasów, gdzie autentycznego dialogu wciąż brakuje.

I na koniec dwie krótkie refleksje. Po pierwsze, jak uczy prof. J. Borzyszkowski, „Można dziś bez przesady stwierdzić, iż ks. Janusz Pasierb pozostaje wciąż mistrzem dialogu i nadal prowadzi go z nami – czytelnikami jego dzieł, nie tylko wierszy”. Po drugie, dla rządzących obecnie Polską przyda się i ta lekcja, że wpierw trzeba słuchać i wciąż wsłuchiwać się w głos własnego społeczeństwa.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.