fot. nadesłane

„Serce miec” to tytuł najnowszego śpiewnika kaszubskiego autorstwa Eugeniusza Pryczkowskiego – autora tekstów i kompozytora Jerzego Stachurskiego. Jest on owocem 20 lat artystycznej współpracy obu panów.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Jak czytamy we wstępie: Wszystko zaczęło się wokół telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”, który – także 20 lat (1990-2010) ukazywał się na antenie Telewizji Gdańsk, a realizowany do 1995 roku przez Izabellę Trojanowską, potem zaś przez E. Pryczkowskiego. Pierwszym wspólnym utworem dwóch autorów była piosenka bożonarodzeniowa „Jadą z kòlãdą”, która na antenie telewizyjnej ukazała się w 1996 roku.

Przy „Rodnej Zemi”, zwłaszcza jej stałym fragmencie zatytułowanym „Gôdómë pò kaszëbskù”, stworzono najwięcej piosenek. Były to lekcje języka kaszubskiego. Bodaj najpiękniejsze owoce przyniosły wówczas, gdy występowały w nich małe dzieci, między innymi Natalia Szroeder i Weronika Pryczkowska – współcześnie coraz bardziej już znane wokalistki z krajowych i zagranicznych scen. W tychże latach (2002-2010) powstało niemal 40 piosenek dla dzieci, a w kolejnych latach powstawały utwory dla młodzieży, w których miłość zajmuje pierwszoplanowe miejsce. Z kolei od 2010 roku powstawały kolejne utwory, emitowane następnie w programie TV Wybrzeże „Spiéwné uczbë”.

Te wszystkie piosenki ukazywały się też na płytach: „Piesnie Rodny Zemi” (zespół „Dzôtczi Rodny Zemi”, 2003), „Më jesmë młodi” i „Le żëcé biegô (zespół „Prôwda” z Lëzëna, 2004 i 2006), „Òd se cos dac” i „Cél daleczi” (zespół „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, 2008 i 2010), „Òratorium Swiónowsczé” (soliści i kilka zespołów, 2009), „Wiedno Kaszëbë” (zespół „Młodzëzna” z Banina, 2012) i innych. Jedna z pieśni „Bôtë ju jidą” znalazła się na płycie chóru Akademii Morskiej w Szczecinie zatytułowana „Gra fal” wśród siedemnastu utworów polskich, francuskich i angielskich. Ta pieśń przyniosła chórowi pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu imienia ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Swoistą „karierę” zyskała też inna pieśń „Mòdłów zwón”, którą włączył do swego repertuaru polonijny chór „Ludowa nuta” z Kanady. Dzięki temu pieśń za zabrzmiała w wielkich katolickich świątyniach, między innymi w Chicago, Nowym Jorku czy Toronto, a także … na odpuście w Sianowie, gdzie chór z dalekiego Hamilton zaśpiewał ją w 2014 roku. Warto dopowiedzieć, że pieśni dwóch autorów – członków oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie – często emitowane są w radiu Renfrew na ontaryjskich Kaszubach. Nierzadko możemy je również słyszeć w Radiu Kaszëbë i Radiu Gdańsk.

Aktualnie śpiewnik zawierający 87 wspólnych utworów, jest zdaniem autorów adresowany do wszystkich miłośników muzyki kaszubskiej. Może być też sympatycznym prezentem na święta. Pierwsza jego prezentacja odbędzie się w Baninie, 27 grudnia o godz. 18.00. podczas spotkania opłatkowego. Wydawcą dzieła jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Baninie przy finansowym udziale urzędów gmin Żukowo i Przodkowo.

(jd)

3 KOMENTARZE

  1. JerzyStachurski bardzo kreatywny i interesujacy poeta i artysta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.