fot. archiwum

W 95. rocznicę utworzenia Wolnego Miasta Gdańska, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych oraz Centralna Biblioteka Wojskowa zorganizowały debatę Czy warto umierać za Gdańsk? Spotkaniu towarzyszyła prezentacja tomu z serii Polskie Dokumenty Dyplomatyczne za rok 1933.

fot. archiwum
fot. archiwum

Podczas spotkania wyemitowano archiwalny materiał filmowy Polskiej Agencji Telegraficznej, pt. „Polska w Gdańsku”. W gmachu Centralnej Biblioeteki Wojskowej można było również obejrzeć wystawę poświęconą służbie dyplomatycznej i konsularnej II RP przygotowaną przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Opracowanie Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1933 jest już 22. tomem opublikowanym w serii PDD. Zawiera 384 archiwalne dokumenty, które ilustrują działania polskiej dyplomacji w 1933 roku. W niniejszym tomie najwięcej uwagi poświecono stosunkom polsko-niemieckim, które uległy znaczącej zmianie po objęciu władzy w Niemczech przez kanclerza Adolfa Hitlera. Niebagatelny wpływ na ich kształt wywierała również sytuacja w Wolnym Mieście Gdańsku, będąca także elementem działań międzynarodowych, związanych m.in. ze zmianą na stanowisku wysokiego komisarza Ligi Narodów w Gdańsku.

Wiele miejsca poświęcono również działaniom polskiej dyplomacji wobec inicjatywy tzw. paktu czterech, a także udokumentowano działania Warszawy, które zaowocowały podpisaniem konwencji o definicji agresora. Znaczna część publikowanych archiwaliów dotyczy także działań polskiej dyplomacji na forum Ligi Narodów, podejmowanych wobec fiaska Międzynarodowej Konferencji Rozbrojeniowej i wycofania się Niemiec z prac Ligi. Zdecydowana większość opublikowanych w tomie dokumentów to materiały tajne, dotychczas niepublikowane, pochodzące z archiwów polskich, jak i zagranicznych.

PANELIŚCI:

prof. dr hab. Wojciech Skóra
Redaktor tomu „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne 1933”, Zakład Historii XIX i XX wieku, Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku

prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej
Redaktor naczelny serii „Polskie Dokumenty Dyplomatyczne”, Zakład Historii XX wieku, Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego

dr Magdalena Hułas
Zakład Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk

MODERACJA:

Piotr Długołęcki
Historyk, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.