fot. Sebastian Drausal

Nietypowym rozerwaniem metalowej wstęgi otwarty został Park Konstruktorów w Gdyni. Ten nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać zaawansowane projekty technologiczne „od koncepcji do produktu”. Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji – Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Uroczyste otwarcie odbyło się w środę 18 listopada.

fot. Sebastian Drausal
fot. Sebastian Drausal

Jesteśmy w bardzo symbolicznym miejscu, które ma wyjątkową historię. Jest fundamentem gospodarki morskiej w Polsce. Tu miały miejsce strajki. Wskutek decyzji Komisji Europejskiej byliśmy świadkami likwidacji Stoczni Gdynia, a później obserwowaliśmy powrót życia na te tereny. Dziękuję za współpracę prezes Teresie Kamińskiej, bo dzięki i jej wysiłkom pracuje tu więcej osób, niż w szczytowym okresie rozwoju stoczni – podkreślił prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Mieszczący się przy ulicy Konstruktorów 1 obiekt  to nowe, unikalne w skali kraju miejsce dla wszystkich innowatorów, gdzie w małej skali można produkować prototypy, czy też próbne serie własnych wynalazków. Działalność w branży wysokich technologii wymaga specjalistycznej infrastruktury, przestrzeni i urządzeń. Próbką ich możliwości było „przecięcie wstęgi”, czyli prezentacja maszyny do testowania wytrzymałości metalu. Po uruchomieniu urządzenia sztabka została rozerwana z wielotonową siłą.

Odpowiedzią na te potrzeby jest Park Konstruktorów, który uzupełni dotychczasową ofertę Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Park Konstruktorów to kolejny element zmiany gospodarczej Gdyni, która od lat wspiera rozwój małej i średniej przedsiębiorczości – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. To nie jest kolejny biurowiec. To miejsce dla specjalistów, kreatorów i inżynierów, którzy otrzymają tu pełne wsparcie i możliwość rozwoju na etapie „od prototypu do produkcji” – dodaje Gruszecka-Spychała.

Utworzenie Parku Konstruktorów pozwoliło także na zrewitalizowanie kolejnego fragmentu byłej Stoczni Gdynia, a miasto zyskało doskonałe zaplecze wdrożeniowo-produkcyjne, które nie zmieściło się już na obecnych terenach PPNT Gdynia i GPNT. W wyremontowanym budynku (kiedyś nazywanym Pentagonem), o powierzchni około 5600 m², znajdują się nowe prototypownie, warsztaty, pracownie projektowe, m.in.: Pracownia Badań Nieniszczących i Niszczących, Pracownia Łączności i Nawigacji, Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii oraz wzornictwa przemysłowego. Przygotowane zostały także przestrzenie dla projektantów i architektów. Twórcy i konstruktorzy z PPNT Gdynia i GPNT mają możliwość komfortowego przeprowadzania testów, badań i udoskonaleń technologii, które są tworzone w obu parkach.

– Park Konstruktorów, jest miejscem dla specjalistów z wielu dziedzin, którzy pragną rozwijać swoje projekty technologiczne. Naszym celem jest stworzenie nowej jakości produktów i usług, a tym samym wzrost znaczenia innowacyjności i zaawansowanych technologii jako czynnika determinującego procesy ekonomiczne na obszarze postoczniowym i w efekcie w całym kraju – mówi Teresa Kamińska, Prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej sp. z o.o.

Inwestycja o wartości ponad 30,6 mln zł jest w 85% dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałe środki, w ramach umowy partnerskiej, wniosły Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o. (w postaci nieruchomości) i Miasto Gdynia. Generalnym wykonawcą przebudowy była firma Dekpol S.A. Prace budowlane, wartości 16,4 mln zł netto, objęły kompleksową modernizację budynku, w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Strona Parku Konstruktorów www.ppnt.pl/konstruktorow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.