mat. prasowe

W Lęborku odbyła się uroczysta inauguracja wystawy „Zapomniani kaci Hitlera. Samoobrona Niemiecka na Pomorzu Gdańskim (Selbstschutz Westpreussen) w 1939 r.” .

mat. prasowe
mat. prasowe

W auli I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku, w obecności uczniów, zaproszonych samorządowców, dyrektorów szkół, instytucji kulturalnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych, wystawę otworzyli dr Izabela Mazanowska – współautorka ekspozycji, Bogdan Libich – dyrektor LO1 oraz senator Kazimierz Kleina, z którego inicjatywy wystawa została sprowadzona do Lęborka.

Senator Kazimierz Kleina zwrócił uwagę jak ważne jest zachowanie pamięci o zbrodniach z czasów II wojny światowej, oraz zachęcał do odwiedzenia miejsc z nimi związanych na terenie powiatu lęborskiego. Dyrektor Bogdan Libich przypomniał postać Szczepana Gracza, który tuż po I wojnie światowej zabiegał o przyłączenie Ziemi Lęborskiej do Polski. Dr Izabela Mazanowska przedstawiła szczegóły powstawania wystawy.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy. Autorzy – dr Izabela Mazanowska i dr Tomasz Ceran – zgromadzili fotografie obrazujące zbrodniczą działalność organizacji obywateli polskich niemieckiego pochodzenia, członków Selbstschutzu Westpreussen w Okręgu Rzeszy Gdańsk – Prusy Zachodnie, jesienią 1939 r. Na 20 planszach pokazano metodę zabijania, topografię terroru, sylwetki wybranych sprawców, miejsca kaźni oraz formy upamiętniania ofiar zbrodni.

Ekspozycję w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku można oglądać do 13 listopada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.