fot. gk: Wizualizacja remontowanej sali restauracyjnej

Unikatowe malowidła ścienne odkryli robotnicy podczas  prac remontowych na gdyńskim  dworcu kolejowym. Do tej pory znane były tylko  freski znajdujące się na suficie dawnej sali restauracyjnej dworca.

fot. gk: Wizualizacja remontowanej sali restauracyjnej

Remont gdyńskiego dworca kolejowego ma się  zakończyć za rok., a koszt inwestycji wyniesie  40 mln zł. Malowidła odkryto już wcześniej na suficie sali przed remontem zajmowanej przez drogerię, a w przyszłości ma tu powstać restauracja. – Malowidła są wpisane do rejestru zabytków. To bardzo ciekawa i oryginalna praca profesora Juliana Studnickiego, pochodząca z 1957 roku – mówi Marcin Tymiński, rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku. – Natomiast nikt nie miał pojęcia, że dzieło znajduje się też na ścianach Sali – dodaje. Malowidło na suficie przedstawia  planety, gwiazdy i cały zodiak. Na razie nie wiadomo, co  przedstawia odkryta przez robotników część, ale konserwatorzy przypuszczają, że może to być mapa Europy.  Rzecznik PKP zapewnia, że odsłonięte zostaną wszystkie zamalowane obrazy. Wojewódzki Konserwator Zabytków zapowiedział, że pokryje koszty opinii na temat odkrytych dzieł, którą wykona dr Jacek Friedrich z gdańskiej ASP. Co ciekawe, o malowidłąch nikt nie wiedział przed remontem, nie ma o nich mowy w dokumentacji zabytkowego dworca. Zdaniem historyków zostały one dość szybko zamalowane.

1 KOMENTARZ

  1. bardzo sie ciesze ze dokonano takiego odkrycia iznowu durzy plus dla miasta Gdyni a moze bedzie wiecej takich perelek na Gdynskim dworcu stanie sie cikawszy gdy bedziemy widzieli dziela naszych przodkow i nasza historie kaszubow bedzie sie poglebiala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.