fot. gk: Płyty nagrobne z cmentarza żydowskiego w Lęborku

Koszmarne odkrycie podczas termomodernizacji szkoły w Lęborku : budynek obłożony był płytami nagrobnymi z hebrajskimi i niemieckimi napisami. Wszystko wskazuje na to, że salę gimnastyczną zbudowano po części z nagrobków z cmentarza  żydowskiego.

fot. gk: Płyty nagrobne z cmentarza żydowskiego w Lęborku

Podczas prac budowlanych związanych z ociepleniem sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Lęborku pracownicy natknęli się na płyty z hebrajskimi i niemieckimi napisami. Według wstępnych ustaleń część sali wybudowana została z nagrobnych płyt, które mogą pochodzić z żydowskiego cmentarza. Oględziny przeprowadził burmistrz Lęborka. – W chwili obecnej płyty zostały przeniesione poza obszar budowy. Ich oceną zajmą się specjaliści. Wiadomo jednak, że płyt użyto do budowy już po wojnie – powiedział Gazecie Kaszubskiej Witold Namyślak, burmistrz Lęborka.  To nie pierwsze tego typu odkrycie w Lęborku. Podobnego odkrycia dokonano w 1998 roku przy ul. Abrahama, na terenie, który został sprzedany koncernowi Statoil. Prowadzone tam roboty budowlane ujawniły fragmenty ludzkich kości i macew. Sprawa ciągnęła się kilka lat. Ostatecznie stacja paliw pozostała na swoim miejscu, a na dawnym cmentarzu postawiono głaz z napisem upamiętniającym pierwotne przeznaczenie tego miejsca.

fot. gk: Na płtyach widać napisy po hebrajsku i niemiecku

Gmina żydowska w Lęborku posiadała dwa cmentarze. Jeden z nich znajdował się na terenie obecnego Parku Chrobrego, drugi zaś przy ul. Krzywoustego. Obie nekropolie zostały zniszczone przez Niemców pod koniec lat 30. XX w. W Parku Chrobrego można jeszcze doszukać się pozostałości cmentarza, zaś przy ul. Krzywoustego wszystkie pozostałości na polecenie władz miasta zostały usunięte w latach sześćdziesiątych.

fot. gk: Do budowy użyto kilkadziesiąt kamiennych płyt nagrobnych