fot. archiwum

Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina – to hasło tradycyjnie przyświeca festiwalowi, który odbędzie się w dniach 7-8 oraz 11 listopada 2015 r. Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i gmina Słupsk zapraszają na degustację potraw i przetworów z gęsiny, które serwować będzie ponad 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. W programie także targ produktów wiejskich, wspólne gotowanie z uczestnikami programu Masterchef darcie pierza, kiermasz rękodzieła oraz występy zespołów muzycznych i zabawy dla dzieci.

fot. archiwum
fot. archiwum

Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec, czernina oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować podczas tej wyjątkowej imprezy.

– Będzie ponad 20 stoisk z jedzeniem. Z potrawami z gęsiny przyjadą restauratorzy, gospodarstwa agroturystyczne i koła gospodyń wiejskich. Na straganach będzie można kupić gęś mrożoną, przetwory z gęsiny i inne produkty wiejskie. Biesiada odbędzie się na świeżym powietrzu, ale pod namiotami. Chcemy, aby przez trzy dni w Swołowie panowała atmosfera podobna do tej, którą można przeżywać podczas Oktoberfest w Bawarii – zapewnia Dawid Gonciarz, etnolog z muzeum w Swołowie.

Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso, ale nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami ma ona lepszy skład tłuszczów – więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Jest zaleca osobom z problemami serca i krążenia, a jej skład redukuje poziom cholesterolu. Obecność witamin m. in A, E, B oraz takich minerałów jak cynk i żelazo, a także mikroelementów jak fosfor i potas podnosi wartość odżywczą gęsiny, szczególnie w kontekście wydolności organizmu.

Wśród 173. produktów z Listy Produktów Tradycyjnych można znaleźć wyroby z gęsi:

gęś pieczona pomorska 

okrasa z gęsiny/òbòna

smalec z gęsi pomorskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.