Wydawałoby się, że biblioteki są oazą spokoju. Miejscem, w którym uśpieni bibliotekarze cierpliwie pełnią misję promocji czytelnictwa wśród, rzekomo, nie czytającego społeczeństwa. Miejscem, w którym czas płynie powoli i nie może wydarzyć się nic nadzwyczajnego… Jeżeli tak myślisz, to znaczy, że dawno nie byłeś w bibliotece!

img_8054
fot. MBP w Słupsku

2 listopada 2015 roku Filia nr 3 stała się na kilka godzin miejscem zbrodni. Kim była ofiara? Kim jest podejrzany? Czy zostawił jakieś niezbite dowody? Czy każdy może zostać „kryminalistą”? Co się tak naprawdę wydarzyło w tej małej osiedlowej bibliotece?

Odpowiedź na te pytania poznali uczniowie klasy V c Szkoły Podstawowej nr 4 w Słupsku, którzy wzięli udział w warsztatach literackich w ramach trwającego festiwalu literackiego „Kryminał na Krętej”. Warsztaty pt. „Literacka bestia nadchodzi” zostały przeprowadzone przez „kryminalistę bez wyroku” Krzysztofa Koziołka, dziennikarza, wydawcę, autora dziewięciu powieści kryminalnych, m.in. „Bóg nie weźmie w tym udziału”, „Miecz zdrady”, „Furia rodzi się w sławie”, „Premier musi zginąć”.

fot. MBP w Słupsku
fot. MBP w Słupsku

Żółta taśma policyjna, kredowy obrys ciała oraz ponumerowane dowody niczym z miejsca zbrodni wprowadziły kryminalny klimat i były niesamowitym tłem dla warsztatów literackich, w trakcie których uczestnicy wcielili się w rolę detektywów i przeprowadzili śledztwo w sprawie zaginionej książki. Następnie dzieci dowiedziały się jak wygląda praca pisarza, autor opowiedział o tym jak pisze i skąd czerpie tematy. Zdradził także kilka tajników swojego warsztatu twórczego m.in. sposób w jaki wybiera nazwiska bohaterów swoich powieści i niezwykłych skutkach wynikających ze zbieżności z nazwiskami prawdziwych osób. Podkreślał jak ważna jest umiejętność posługiwania się poprawną polszczyzną, nie tylko w pracy literata, ale również w życiu codziennym. Po części teoretycznej dzieci mogły wcielić się w rolę pisarzy, dzięki czemu powstały ciekawe zalążki powieści kryminalnych.

Uczestnicy zgodzili się z tym, że pisanie kryminałów rzeczywiście nie jest łatwym zajęciem, jednak bardzo interesującym i dającym wiele satysfakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.