fot. Dorota Nelke

Po raz pierwszy w historii do polskiego portu weszły okręty Marynarki Wojennej Chin. W środę 7 października 2015 r. w Gdyni zacumowały trzy jednostki: niszczyciel rakietowy „Jinan”, fregata rakietowa „Yiyang” oraz okręt zaopatrzeniowy „Qiandaohu”. W sobotę marynarze zapraszają na pokład.

fot. Dorota Nelke
fot. Dorota Nelke

Zgodnie z morskim ceremoniałem, zagraniczna grupa okrętów została powitana przez polską jednostkę na morzu i w jej asyście weszła do portu w Gdyni. Na powitanie 152. Okrętowej Grupy Zadaniowej Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej, na Zatoce Gdańskiej, wyszła polska korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Trzy chińskie jednostki, pod dowództwem kontradmirała Jianxun Wang, zacumowały przy Nabrzeżu Francuskim (przy kapitanacie Portu Gdynia).

Pobyt chińskich marynarzy w naszym mieście zapowiada się ciekawie. W piątek 9 października o godzinie 9.00 na Narodowym Stadionie Rugby (ul. Kazimierza Górskiego 10) odbędzie się mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją Marynarki Wojennej i chińskimi marynarzami. Godzinę później delegacje polska i chińska złożą wieńce przy Pomniku Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Również tego samego dnia, o godz. 12.00, na Zatoce Gdańskiej, przy basenie jachtowym Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej, rozegrane zostaną polsko – chińskie zawody wioślarskie.

W sobotę 10 października pokłady chińskich okrętów zostaną udostępnione do zwiedzania. Niszczyciel rakietowy Jinan w godzinach 8.30-16.30, natomiast pozostałe jednostki: fregata rakietowa Yiyang oraz okręt zaopatrzeniowy Qiandaohu w godzinach 8.30-18.00. W niedzielę o godz. 10.00, okręty opuszczą port w Gdyni.

Wizyta okrętów Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo – Wyzwoleńczej w Polsce to efekt 66 lat współpracy pomiędzy państwami. To właśnie dzień 7 października 1949 roku jest uważany za oficjalną datę nawiązania polsko – chińskich stosunków dyplomatycznych.

Pierwszą w historii wizytę swoich okrętów w polskim porcie chińskie władze zapowiedziały pod koniec lipca, podczas wizyty w Chinach wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Od trzech lat ministrowie obrony Chin i Polski, co roku składają wzajemne wizyty. To efekt zawartego w 2011 roku partnerstwa strategicznego między oboma krajami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.