fot. www.facebook.com/powiatwejherowski

Dzisiejszego wieczoru, w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”. Muzeum wzbogaciło się także o negatywy zdjęć z życia generała Antoniego Zdrojewskiego, jednego z najwybitniejszych kaszubskich wojskowych, które przekazał senator Kazimierz Kleina.

fot. www.facebook.com/powiatwejherowski
fot. www.facebook.com/powiatwejherowski

– Przedstawione fotografie to bogaty, niepowtarzalny materiał ilustrujący obraz życia codziennego, architektury i układu przestrzennego miast, wsi i osad północnych Kaszub m.in. Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina oraz Gniewowa – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Augustyn Ziemens był wybitnym wejherowskim fotografikiem, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku, potrafiącym zatrzymać w kadrze przestrzeń, detale i ulotne chwile ludzkiego szczęścia. Jego spuścizna obejmuje ok. 500 ujęć zachowanych na szklanych kliszach, zdjęciach i widokówkach.

– Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów MPiMK-P w Wejherowie, Muzeum w Lęborku oraz Zdzisławy Aleksandrowskiej, Jana Holka i Marcina Gniecha – dodał Maciej Kurpiewski kurator wystawy.

Niewątpliwą atrakcją dla przybyłych gości były wykonywane przez Krzysztofa Szkurłatowskiego zdjęcia aparatem z epoki.

Wystawę zorganizowano w ramach projektu pn. „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” i zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawę można zwiedzać w siedzibie Muzeum do końca bieżącego roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.