Dzisiejszego wieczoru, w siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Wejherowa dawny czar. Miasto i okolice w fotografii Augustyna Ziemensa (1867-1948)”. Muzeum wzbogaciło się także o negatywy zdjęć z życia generała Antoniego Zdrojewskiego, jednego z najwybitniejszych kaszubskich wojskowych, które przekazał senator Kazimierz Kleina.

– Przedstawione fotografie to bogaty, niepowtarzalny materiał ilustrujący obraz życia codziennego, architektury i układu przestrzennego miast, wsi i osad północnych Kaszub m.in. Wejherowa, Gdańska, Helu, Gdyni, Gościcina oraz Gniewowa – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius. – Augustyn Ziemens był wybitnym wejherowskim fotografikiem, żyjącym na przełomie XIX i XX wieku, potrafiącym zatrzymać w kadrze przestrzeń, detale i ulotne chwile ludzkiego szczęścia. Jego spuścizna obejmuje ok. 500 ujęć zachowanych na szklanych kliszach, zdjęciach i widokówkach.
– Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów MPiMK-P w Wejherowie, Muzeum w Lęborku oraz Zdzisławy Aleksandrowskiej, Jana Holka i Marcina Gniecha – dodał Maciej Kurpiewski kurator wystawy.
Niewątpliwą atrakcją dla przybyłych gości były wykonywane przez Krzysztofa Szkurłatowskiego zdjęcia aparatem z epoki.
Wystawę zorganizowano w ramach projektu pn. „Zakup kolekcji 300 negatywów szklanych z przełomu XIX i XX wieku autorstwa wejherowskiego fotografika Augustyna Ziemensa” i zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Powiatu Wejherowskiego oraz środków własnych Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Wystawę można zwiedzać w siedzibie Muzeum do końca bieżącego roku.