fot. nadesłane

Zespół „Mùlczi” działający przy Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim w Baninie i Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie odniósł swój kolejny sukces. Podczas Wojewódzkiego XI Przeglądu Dziecięcych Zespołów regionalnych „Burczybas 2015″ w Wierzchucinie zdobył I miejsce. Była to jedyna grupa z powiatu kartuskiego. Pozostałe siedem reprezentowały powiaty: lęborski, kościerski, pucki i wejherowski.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

-To jest wspaniałe osiągnięcie! Jesteśmy naprawdę szczęśliwi. Nasza systematyczne próby przynoszą owoce! – mówili rozentuzjazmowani członkowie zespołu. – Jesteśmy dumni, że w taki przyjemny i radosny sposób możemy promować naszą kaszubską kulturę i język.

Do zespołu należą również uczniowie z Zespołu Szkół w Czeczewie, Szkoły Podstawowej w Karczemkach oraz Szkoły Podstawowej w Tuchomiu. Choreografem jest uznany w tej materii Jerzy Soliwoda, natomiast na akordeonie grają Marek Munch i Łukasz Skrodzki. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska, nauczyciel języka kaszubskiego w Miszewie, a wspiera ją w organizacyjnym działaniu Lucyna Reiter- Szczygieł, nauczycielka kaszubskiego z Czeczewa.

– Obserwuję moich uczniów podczas prób i kolejnych występów. Widzę jak się rozwijają, stają się pewni siebie, a także integrują z całą grupą – mówi Elżbieta Pryczkowska. – Ich uśmiech i radość z osiąganych wspólnie sukcesów jest najwspanialszym podziękowaniem za poniesiony trud. Takich zespołów powinno być znacznie więcej w naszym regionie – dodaje.

Żywiołowość, dobre przygotowanie, piękna kaszubszczyzna oraz odpowiednie stroje zaważyły na sukcesie grupy z Miszewa. Na te cechy zwłaszcza zwrócił uwagę przewodniczący komisji konkursowej Marek Czarnowski, który decyzje podejmował wspólnie z Reginą Szczupaczyńską i Beatą Dąbrowską. Organizatorem imprezy jest Oddział ZKP w Wierzchucinie.

– To jest dla nas duża satysfakcja, że możemy gościć najlepsze dziecięce grupy folklorystyczne Kaszub. Wystąpiło w sumie ponad 200 dzieci. To duże wyzwanie, ale musze podziękować członkom naszego oddziału za bardzo ofiarną pracę – podkreślała Jadwiga Kirkowska, która od początku dba o jak najlepszy efekt konkursu.

Zwycięskie „Mùlczi” finansowo wspierane są przez Urząd Gminy w Żukowie, a także przyjaciela grupy – restaurację „Mùlk” z Miszewka. Wszelkie działania koordynuje Oddział ZKP w Baninie.

– Jest to jedna z naszych ważniejszych grup artystycznych, a na pewno największa. Skupia sporą społeczność ludzi kochających naszą rodzima kulturę kaszubską – podkreśla prezes Oddziału, Witold Szmidtke.

„Mùlczi” w tym roku mają już pięć lat. Uroczystości jubileuszowe planowane są na grudzień. Małym Kaszubom i ich opiekunom życzymy wielu kolejnych sukcesów.

(jd)

Wyniki:

  1. „Mùlczi” z Miszewka, powiat kartuski
  2. ex aequo: „Mȏłé Kaszëbi” z Wąglikowic pod Kościerzyną oraz „Strzeleńsczé Dzecë” ze Strzelna pod Puckiem
  3. ex aequo: „Lãbòrsczé Słunuszka” z Leborka oraz „Remùsowé Skrzatë” z Popowa pdod Lęborkiem

Wyróżnienia otrzymały: „Krȏsniãta” z Szemuda, „Bùkòwińsczé Niezabùtczi” koło Lęborka, i „Wesołé notczi” z Lubocina, powiat pucki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.