fot. Piotr Majewski / UM Lębork

Lęborskie Dni Jakubowe 2015 upłynęły w rytmie dźwięków muzyki z różnych regionów: Słowacji, Ukrainy, Turcji, Polski oraz koncertów Kamila Bednarka i Patrycji Markowskiej.

fot. Piotr Majewski / UM Lębork
fot. Piotr Majewski / UM Lębork

Wśród atrakcji Święta Miasta był Jarmark św. Jakuba z rzemiosłem artystycznym, regionalnym chlebem, wędliną i napitkiem oraz wiele atrakcji dla dzieci. Lęborskie Dni Jakubowe to także występy teatrów ulicznych, plener malarski czy wiele towarzyszących imprez sportowych z rekordowym pod względem ilości uczestników Biegiem św. Jakuba. W tym czasie Lębork był kolorowy, tętniący życiem, pełen ulicznego gwaru i dobrej muzyki.

Środa, 22 lipca 2015
Jakubowe świętowanie rozpoczęło się od spotkania Parafii św. Jakuba z Diecezji Pelplińskiej. Po Mszy św. w ogrodach franciszkańskich przy Sanktuarium odbył się integracyjny piknik z muzyką.

Czwartek, 23 lipca 2015
O godz. 17.30 spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej wyruszył Marsz Pokoju. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań, a Bractwo św. Jakuba niosło relikwię św. Jakuba Ap. W Sanktuarium św. Jakuba Ap. odbyło się nabożeństwo ekumeniczne i Modlitwa Śpiewami z Taizé.

Piątek, 24 lipca 2015
Tradycją Święta Miasta jest uroczyste spotkanie Radnych Rady Miejskiej. W tym roku odbyło się ono w Stacji Kultura na dworcu PKP. Jej ważnym elementem była obchodzona rocznica 25-lecia samorządności Lęborka. Na tę okazję okolicznościowe wystąpienie wygłosił prof. Jerzy Stępień – Wiceprezes Fundacji Demokracji Lokalnej, senator I i II kadencji, Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008, przewodniczący rządowych zespołów ds. reform administracyjnych.
Uroczysta Sesja to także wręczenie Wyróżnienia Honorowego Miasta Lęborka „Lęborski Lew”. Decyzją Kapituły złożonej z laureatów nagrody w latach poprzednich statuetkę otrzymał Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego  Lęborku, obchodzący w tym roku 70-lecie działalności. Zebrani obejrzeli film prezentujący dotychczasowe osiągnięcia, a nagrodę „Lęborskiego Lwa” odebrał Komendant Hufca Konrad Chmiel, Harcmistrz i Komendant Harcerskiego Kręgu Seniora Jan Mrugasiewicz oraz zuch Wiktoria Neczaj. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Summer music” pod kierunkiem Andrzeja Formeli.

Jeszcze tego samego dnia na scenie na Placu Pokoju odbyła się pierwsza odsłona IX Międzynarodowych Spotkań z Folklorem „Muzyka Regionów”. Oprócz naszych zespołów: „Levino” i „Ziemia Lęborska”, wystąpił polsko-ukraiński „Świtanok”, „Przodkowianie, Koleczkowianie”, „Skowronki” z Podlasia, a także goście z zagranicy:  Vysokoškolský umelecký súbor Technik Stu ze Słowacji  i Istambul Yedidepe – Halkoyunlari Dernegi z Turcji.

W wieży sanktuarium św. Jakuba Ap. otwarto wystawę „Dawno, dawno temu…”. Można było na niej zobaczyć zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta w Lęborku.  Zabytki pochodzące ze średniowiecza oraz z nowożytności można oglądać od 4 sierpnia do 31 października w Muzeum w Lęborku.

Na głównej scenie Jarmarku pod wieczór zagrała Orkiestra Dęta „Ziemia Lęborska”, a po niej zespół REBELIANCI. Dzień zakończył „Spacer z duchami”, czyli nocna wędrówka z rycerzami wzdłuż średniowiecznych obwarowań.

Sobota 25 lipca 2015
Rankiem już tradycyjnie pod Sanktuarium poświęcono pojazdy.
W tym roku na rowerową pielgrzymkę do Łeby „Od Jakuba do Jakuba” wzdłuż Pomorskiej Drogi św. Jakuba wyruszyło 33 rowerzystów.

Plac Pokoju i ulicę Staromiejską wypełniły stragany z rękodziełem artystycznym, wytworami sztuki ludowej, starociami, zabawkami i gastronomią.

Od rana w Kwaterze 9. Międzynarodowego Zlotu Jakubów trwała rejestracja chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub.

Przez trzy dni w centrum miasta Jarmark żył „Ożywioną Staromiejską” organizowaną przez Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”. Przechodniów zabawiali trębacze i zespoły ludowe, a Staromiejską co rusz maszerowali perkusiści z grupy TREMOLO. Miejska Biblioteka Publiczna wystawiła kiermasz książek i miejsce zabaw dla najmłodszych. Rycerze z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork przy Zamku zorganizowali z kolei Amatorski Turniej Łuczniczy.

Na scenie trwały występy i koncerty. Z programem muzyki klasycznej wystąpił Kwartet „Brillante”, a popularnej, grupa „Abba”.

Lęborskie Dni Jakubowe to także rywalizacja sportowa. W Ośrodku Szkolno-Wychowawczym miłośnicy Baśki rozgrywali karciany turniej „Lãbòrśczi Baszci”.
Z kolei w Jakubowym Turnieju Tenisa Ziemnego udział wzięło 27 zawodników i 8 zawodniczek. W kategorii kobiet 1. miejsce zajęła Magdalena Rychert (Lębork), 2. Sylwia Czaja (Lębork), 3. Mieczysława Ruszewska (Lębork). Wśród mężczyzn tryumfował Maciej Minecki (Łódź), drugi był Marek Mazurkiewicz (Słupsk), trzeci Łukasz Woźniak (Lipusz).

Po raz 8. odbył się Jakubowy Turniej Siatkówki Plażowej. Do zawodów na piaszczystych boiskach zgłosiło się 17 dwuosobowych zespołów. Zwyciężyła drużyna  Sebastian Bolda –  Adam Miotk, która w finale pokonała parę z Bytowa Marek Stoltman – Krzysztof Leper. Trzecie miejsce zajął duet Rafał Środa – Sebastian Sobczak.

Najwięcej emocji sportowych przyniósł XV Uliczny Bieg św. Jakuba. Stawiła się na niego rekordowa liczba 461 zawodników. Bieg ukończyło 446 biegaczy. Wśród mężczyzn, podobnie jak rok wcześniej, tryumfował Emil Dobrowolski z LŁKS Prefbet Śniadowo (30:49), a wśród kobiet Iwona Lewandowska z Warszawy (35:06). W ulicznej rywalizacji udział wzięli biegacze z całej Polski oraz  Ukrainy i Białorusi. Z samego Powiatu Lęborskiego wystartowało aż 186 biegaczy.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest Msza św. z kaszubską liturgią słowa. Ta, z udziałem pocztów sztandarowych odprawiona została w Sanktuarium Św. Jakuba Ap.

Ważnym wieczornym wydarzeniem był finał 9. Międzynarodowego Zlotu Jakubów. W tym roku na Zlocie zameldowało się 225 Jakubów. Jedną z atrakcji Zlotu była Jakubowa Gra Miejska przygotowana przez Urząd Miejski i Młodzieżową Radę Miasta. Polegała ona na znalezieniu umieszczonych na mapie pięciu punktów i udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących Lęborka. Kulminacją Zlotu było wręczenie imieninowych prezentów. Szczęśliwcy otrzymali rowery, tablety, telefon, dron z kamerą i wiele innych cennych nagród ufundowanych przez Burmistrza Lęborka i licznych sponsorów. Finał zakończyło wspólne odśpiewanie Hymnu Zlotu z zespołem Mayoness.

Na Placu Spółdzielczym zagościł teatr uliczny „Maszoperia” z przedstawieniem plenerowym pt. „Santiago”.

Ze sceny widzów zabawiał zespół muzyczny „Parkway”, a hitem i gwiazdą wieczoru był energetyczny koncert Kamila Bednarka. Przyciągnął on na plac Pokoju tysiące widzów.

Niedziela 26 lipca 2015
Niedziela tradycyjnie miała charakter odpustowy. Rozpoczął ją uroczysty barwny korowód ulicami miasta do Sanktuarium św. Jakuba Ap. z udziałem duchowieństwa, rzemieślników, władz miasta, zespołów ludowych i mieszkańców. Sumie odpustowej przewodniczył Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna. Uczestniczył w niej także Prowincjał Franciszkanów o. Jan Maciejowski oraz ojcowie pracujący przed lata w Parafii św. Jakuba. Msza była dziękczynieniem za 70 lat pracy Franciszkanów w Lęborku oraz w intencji Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lęborku, które w tym roku obchodziło 70-lecie działalności.

Po Mszy na Placu św. Jakuba odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej Communio „Franciszkanie dzieciom” z udziałem zespołów „Amici” i „A & D” z czeskiego Brna. Swój finał miał też dwuetapowy konkurs historyczny nt. wiedzy o historii parafii, kościoła św. Jakuba i franciszkanów od 1945 roku. Zwyciężczynią wiedzowej rywalizacji została Gabriela Nagórska.

„Wybierz Lębork” to nazwa pleneru malarskiego organizowanego przez Stowarzyszenie Twórców i Animatorów Kultury „TAK” w Lęborku. W tym roku podtytułem pleneru był „Jarmark św. Jakuba”. Efektem trzydniowej artystycznej ekspresji 30 artystów nieprofesjonalnych z całego kraju były 34 prace. Poplenerowa wystawa prezentowana będzie w nadchodzących miesiącach w banku PKO BP przy Al. Wolności, Stacji Kultura na dworcu PKP, Klubie Garnizonowym w Siemirowicach, Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Lęborku.

Tradycją Lęborskich Dni Jakubowych jest promocja miejskiego kalendarza na rok 2016. Autor Robert Grynkiewicz tym razem pracował w technice HDR, znanej już w XIX wieku. Ponumerowanych kolejno sto kalendarzy z podpisem autora i wiceburmistrz Lęborka Alicji Zajączkowskiej trafiło do stu  mieszkańców i turystów, którzy osobiście stawili się w Centrum Informacji Turystycznej „Brama Kaszubskiego Pierścienia”.

Po południu sceną zawładnęły ponownie zespołu ludowe.

Gwiazdą muzycznej niedzieli był wieczorny koncert Patrycji Markowskiej poprzedzony godzinnym występem „Propaganda Dei”.

Do zobaczenia za rok, na Lęborskich Dniach Jakubowych!

Źródło: www.lebork.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.