fot. kobylnica.pl

Z inicjatywy wójta Leszka Kulińskiego, gmina Kobylnica rozpoczęła współpracę z Polskim Centrum Opieki – operatorem nowoczesnego systemu wzywania pomocy. Teleopieka jest nową usługą dającą możliwość wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa.

fot. kobylnica.pl
fot. kobylnica.pl

TeleOpieka to telefoniczny system wzywania natychmiastowej pomocy w nagłych wypadkach takich jak np: zator, zawał, zasłabnięcie, atak cukrzycowy czy groźny upadek. System skierowany do osób starszych, niesamodzielnych, czasowo lub stale samotnych ograniczoną sprawnością ruchową lub intelektualną, które chcą lub muszą prowadzić samodzielne życie, ale wymagają stałego nadzoru, a także do każdego, kto chce podwyższyć swoje bezpieczeństwo osobiste i komfort życia. W razie pojawiającego się zagrożenia, jak np. nagła choroba, zasłabnięcie, upadek, potrzeba wsparcia psychologicznego, awaria urządzeń domowych, zatrzaśnięcie drzwi, potrzeba szybkiej informacji lub zamówienie usługi, system umożliwia wezwanie pomocy lub dostarcza rozwiązania niezbędne do zażegnania zaistniałego problemu.

Gdy osoba przebywająca sama w domu upadnie i nie będzie mogła się podnieść, aby dojść do telefonu jednym przyciśnięciem przycisku alarmowego nawiążę kontakt z Centrum Operacyjno – Alarmowym organizującym szybką akcję pomocy. W taki sposób samotna osoba może również uchronić się przed napadem czy też pożarem.

 – Teraz za pomocą jednego przycisku będzie można w natychmiastowy i odpowiedni sposób zareagować i udzielić pomocy. To bardzo ważne, aby nasi seniorzy, osoby mające problemy zdrowotne oraz osoby niepełnosprawne nie pozostawały same ze swoimi problemami, dlatego jestem bardzo zadowolony, że możemy dać naszym mieszkańcom dostęp do tego systemu i tym samym umożliwić rozwój opieki socjalnej i zdrowotnej w warunkach domowych – mówi wójt Leszek Kuliński. – Przyszli użytkownicy systemu nie będą ponosić żadnych kosztów – Gmina pokryje koszty abonamentu, a wydzierżawione urządzenia: stacjonarne jak i mobilne bezpłatnie użyczy. Będzie istniała także możliwość zakupu specjalnych aparatów na własność, ale wybór podejmą sami użytkownicy – dodaje wójt.

W pierwszej kolejności TeleOpieka ma służyć osobom, które pozostają na długie godziny same w domu i obawiają się, że w tym czasie mogą być pozbawione pomocy czy też opieki, nawet w nagłej potrzebie. Usługa umożliwia też bliskim tych osób spokojniejsze podejmowanie pracy zarobkowej, a nawet podróżowanie. Dla wielu osób TeleOpieka może być jedyną alternatywą zakładów opiekuńczo-pielęgnacyjnych jak i domów pomocy społecznej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu z Gminnym Centrum Kultury i Promocji w Kobylnicy pod nr tel. 59 842 90 61.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.