Fot. MSWiA

Bardziej bezpieczne, z miejscem na e-podpis i z tzw. chipem będą nowe dowody osobiste, które Polacy zaczną nosić od 1 lipca 2011 roku. Zmieni się także ich zawartość, co zwiększy poziom ochrony przed fałszerzami.

Nowe dokumenty tożsamości, przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, będą miały warstwę elektroniczną, która zmieni zawartość dokumentu i poszerzy jego funkcjonalność. Wszystkie informacje, które teraz możemy odczytać z naszego dowodu zostaną także zapisane na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dostęp do chipu zabezpieczony będzie indywidualnym kodem osobisty. Dodatkowo w dowodzie znajdą się dane służące do składania e-podpisu. Posłuży nam on w kontaktach z NFZ i ZUS.

Fot. MSWiA

Nowy dowód osobisty nie będzie zawierał naszego rysopisu, adresu zameldowania i graficznego wzoru podpisu. Znacznie uprości to procedurę wydawania dokumentu, a także zlikwiduje konieczność jego wymiany w związku ze zmianą miejsca zameldowania. W zamian za to do dowodu zostanie wprowadzona informacja o obywatelstwie, co ułatwi posługiwanie się nim poza granicami Polski.

Co więcej prawo posiadania dowodu będzie miał teraz każdy obywatel RP, już od chwili urodzenia. Obowiązek jego posiadania będzie natomiast dotyczył pełnoletnich Polaków zamieszkałych na terytorium naszego kraju. Dzieci do 5 lat otrzymają dokument z terminem ważności do lat 5, zaś pozostałe osoby do 10 lat.

Nowe dowody osobiste wydawane będą od lipca 2011 r. W pierwszej kolejności otrzymają je osoby, którym dokument ten wydano w 2001 r. W następnych latach wymianie podlegać będą dokumenty z dobiegającym końca 10-letnim terminem ważności.

Wymiana dowodów będzie bezpłatna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.