fot. Stowarzyszenie EDUQ

O społecznej odpowiedzialności biznesu oraz NGO rozmawiano podczas pierwszego Forum Biznesu i Organizacji Pozarządowych w Powiecie Lęborskim, które z inicjatywy Stowarzyszenia EDUQ odbyło się 24 czerwca w Kaszubskim Inkubatorze Przedsiębiorczości w Lęborku.

fot. Stowarzyszenie EDUQ
fot. Stowarzyszenie EDUQ

Uczestnicy spotkania zgodzili się co do potrzeby integrowania środowiska organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców. Zwrócono uwagę na fakt, że brakuje sprawnego przepływu informacji na temat realizowanych przedsięwzięć, które mogłyby wzajemnie się uzupełniać oraz wykorzystywać potencjał lęborskiego środowiska społeczników i przedsiębiorców. Pracę na rzecz stworzenia klimatu takiej współpracy zapowiedzieli uczestniczący w wydarzeniu członkowie Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego.

Głównym punktem konferencji, było wystąpienie Moniki Hinc, która zainicjowała i od czterech lata lat koordynuje projekt pn. Forum Inicjowania Rozwoju, którego celem jest budowanie klimatu współpracy międzysektorowej i promocja społecznej odpowiedzialności na Pomorzu.

CSR to nie tylko obowiązek, z którego muszą wywiązywać się duże korporacje. Korzyści z takiej działalności mogą uzyskiwać także małe firmy. Zachęcam do tego, aby lokalnie tworzyć i pielęgnować współpracę biznesu i organizacji pozarządowych. Cieszę się, że powstaje ona także tutaj w Lęborku – mówi Monika Hinc.

Misję i działalność Stowarzyszenia EDUQ przedstawiła Magdalena Pipka, specjalista ds. informacji. Przybliżyła zebranym ideę regrantingu, którą z sukcesami stowarzyszenie wdraża od lat w powiecie lęborskim i sąsiednich. Od początku swojej działalności, EDUQ przekazało w formie grantów niemal 200 000 zł, co znacząco przyczyniło się do zaktywizowania lokalnej społeczności.

Programem grantowym, który obecnie realizujemy, jest Fundusz Akumulator Społeczny. W ramach niego sfinansowaliśmy ponad setkę projektów w naszym regionie. Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uda nam się zaangażować w jego wsparcie także przedstawicieli firm z powiatu lęborskiego. Niekoniecznie musi to być wsparcie finansowe, zachęcamy do współpracy również poprzez użyczanie swoich zasobów czy pracę wolontariuszy – mówi Magdalena Pipka. – Powołaliśmy to forum, aby spotkać się i porozmawiać o tym, jak biznes i organizacje pozarządowe mogą sobie wzajemnie pomagać. Zdajemy sobie sprawę z tego, że CSR to wciąż mało znane pojęcie w lokalnym środowisku, ale chcemy przyczynić się do tego, aby z czasem zaczęło funkcjonować także u nas – dodaje.

Realizowane przez „Stowarzyszenie na 102” projekty, dofinansowane przez Fundusz Akumulator Społeczny, przedstawiła Ewa Kłosowska. O zaletach takiej formy wsparcia działalności mówił także Janusz Pomorski, ze Stowarzyszenia Niebieski Skarb, posługując się przykładami realizowanych przez jego organizację przedsięwzięć i chwaląc sobie współpracę ze Stowarzyszeniem EDUQ. Zwrócił także uwagę na to, że udział w konkursach grantowych Funduszu Akumulator Społeczny to rozwijające doświadczenie, które pozwala przyuczyć się do aplikowania o większe dotacje w programach krajowych.

Hanna Konefał, pedagog w Zespole Szkół w Leśnicach i opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza podzieliła się doświadczeniami z pracy w młodzieżowych grupach nieformalnych, które często korzystają z małych grantów. Z perspektywy uczniów, realizację projektów przedstawili Dominika Zielińska i Michał Hebel z Zespołu Szkół w Wicku, liderzy Klubu Wolontariusza w swoim gimnazjum.

O możliwościach wsparcia współpracy trójsektorowej w powiecie z perspektywy Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni, mówił dr Cezary Tatarczuk, dziekan wydziału zarządzania. Przedstawił ofertę swojej uczelni, wskazując także na pozytywny wpływ, jaki dla rozwoju powiatu ma jej wydział zamiejscowy funkcjonujący w Lęborku.

Elżbieta Godderis, przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Powiatu Lęborskiego oraz radna Rady Powiatu Lęborskiego, podziękowała organizatorom za pracę na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności. Sekretarz Rady Organizacji Janusz Pomorski zaprezentował sprawozdanie z jej działalności w ostatnim roku oraz wnioski dotyczące poprawy jej funkcjonowania. Podsumowaniem konferencji było spotkanie konsultacyjne z organizacjami pozarządowymi w ramach projektu „Top Model Współpracy w Województwie Pomorskim” prowadzone przez Alinę Fegler-Kotkiewicz, prezes Stowarzyszenia EDUQ. Założenia powstania oraz starania podejmowane w celu stworzenia Centrum Aktywności Lokalnej w Lęborku zrelacjonowała Hanna Janczak, sekretarz zarządu w Stowarzyszeniu EDUQ.

Forum zorganizowano w ramach projektu „Biznes i NGO – społeczna odpowiedzialność w powiecie lęborskim” realizowanego przez Stowarzyszenie EDUQ w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe w Lęborku. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Lęborka.

Materiały z konferencji można znaleźć na stronie: www.forumbiznesngo.pl, więcej zdjęć: www.fb.com/eduqpoland

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.