mat. prasowe

Smakuje mu polski bigos, pierogi z mięsem i zrazy z kaszą; w każdym mieście odwiedza kościół, a z Polakami porozumiewa się z pomocą rysunkowego słownika – do Gdyni dotarł niecodzienny gość: 70-letni mieszkaniec Tokio Ota Hiroshi, znany w Japonii z corocznych pieszych wypraw w najciekawsze zakątki swojego kraju, a także USA i Europy.

mat. prasowe
mat. prasowe

Emerytowany profesor informatyki, z zamiłowania trekker-długodystansowiec w maju tego roku rozpoczął swój pierwszy w życiu przemarsz przez Polskę. Podróżuje samotnie niosąc 30-kilogramowy plecak.  Idzie wzdłuż Wisły, wcześniej na tablecie sprawdzając swoje trasy na mapach Google i Street View. Zwiedził Kraków, Oświęcim, Częstochowę, Warszawę, Toruń, Malbork. Większość trasy pokonuje na piechotę, a gdy zmęczenie daje się już mocno we znaki, na krótkich odcinkach wsiada do pociągu lub samochodu. W Gdyni razem z  Agatą Szparagowską z Miejskiej Informacji Turystycznej przeszedł plażą, zajrzał do gdyńskiej mariny, sfotografował „Dar Młodzieży” i na dłużej zatrzymał się w InfoBoksie. Zachwycił się tutaj widokiem z wieży i makietą Gdyni. W niedzielę rano biegał na bulwarze.

Polacy są bardzo przyjaźni i uprzejmi – zapewnia po angielsku. Najczęściej jednak porozumiewa się z pomocą rysunkowego słownika polsko-japońskiego, który pożyczyła mu żona. Gdy słownik nie wystarcza w ruch idzie tablet i translator google. Zapytany co podoba mu się w Polsce najbardziej, bez namysłu odpowiada, że zieleń i lasy, a po chwili dodaje, że widać tutaj dużo rodzin z dziećmi. Lubi polską kuchnię, a najbardziej bigos, pierogi z mięsem i zrazy z kaszą. W każdym mieście odwiedza kościół, co dokumentuje pieczątkami w dzienniku pielgrzyma. Jak każdy Japończyk fotografuje, ale też utrwala zwiedzane miejsca na własnoręcznie malowanych pejzażach.

Po wizycie w Gdyni, Ota Hiroshi zamierza dotrzeć jeszcze do Koszalina, Kołobrzegu i Świnoujścia. Swoją wyprawę zamierza zakończyć w sierpniu w Paryżu.

Jego wyprawę można śledzić na blogu http://plaza.rakuten.co.jp/turbo717/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.