fot. Ashley Dace/CC/Wikimedia

W piątek 15 maja odbyło się pierwsze z cyklu spotkań konsultacyjnych przedstawicieli grup rybackich z inwestorem – firmą Polenergia Bałtyk III, planującym budowę Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III.

fot. Ashley Dace/CC/Wikimedia
fot. Ashley Dace/CC/Wikimedia

Inwestycja ma składać się maksymalnie ze 120 turbin wiatrowych oddalonych od brzegu o minimum 23 km i ma zostać uruchomiona w 2022 r. Spotkanie moderował przedstawiciel Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, która zorganizowała spotkanie oraz wprowadziła uczestników w ogólną tematykę morskich farm wiatrowych.

Podczas konsultacji inwestor przedstawił szczegóły projektu, a eksperci z Morskiego Instytut Rybackiego, którzy prowadzili na potrzeby inwestycji ponad roczną kampanię badawczą na obszarze planowanej inwestycji przedstawili wyniki badań i potencjalny wpływ inwestycji na ryby i rybołówstwo.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 20 przedstawicieli lokalnych grup producentów ryb oraz Zarządu Portu w Darłowie, którzy przedstawili inwestorowi i obecnym ekspertom swoje pytania i wątpliwości związane między innymi z możliwością przepływania przez obszar morskiej farmy wiatrowej, możliwością prowadzenia połowów na obszarze farmy oraz wpływem inwestycji na regionalny przemysł.

Inwestor zadeklarował, że nie będzie wnioskował o ograniczanie przepływu statków przez obszar inwestycji oraz umożliwi prowadzenie połowów, pod warunkiem stosowania narzędzi połowowych, które nie ingerują w dno z uwagi na możliwość uszkodzenia kabli wewnątrz farmy. Jednocześnie inwestor wyraził swoją otwartość na uzgodnienia, zaznaczył jednak, że inwestycja wciąż jest na wczesnym etapie realizacji i konkretne ustalenia będą możliwe dopiero jak znany będzie ostateczny kształt inwestycji (m.in. ostateczna liczba turbin oraz ich rozstawienie) oraz będzie możliwość dokładnego i akceptowalnego przez wszystkie strony wyliczenia ewentualnych strat dla rybołówstwa.

Oprócz oddziaływań na rybołówstwo zaznaczono również kwestie przyszłych zleceń dla polskiego przemysłu w zakresie jakie może przynieść morska energetyka wiatrowa. Przytoczono przykład z Francji, w której przepisy wymuszają lokalizowanie zakładów produkcyjnych komponenty turbin wiatrowych na terenie tego kraju. Takie rozwiązania są również możliwe do wykorzystania w Polsce.

Pełne nagranie z dyskusji będzie ogólnodostępne dla wszystkich zainteresowanych na stronie projektu www.baltyk3.pl.

Organizatorzy spotkania – Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej – zachęcała także środowiska rybackie do aktywnego uczestnictwa w konsultacjach społecznych, które będą organizowane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gdańsku w ramach procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej. Podobne spotkania konsultacyjne ze rybakami odbędą się niebawem w Łebie i Ustce, a wnioski ze wszystkich spotkań zostaną przekazane środowiskom rybackim i udostępnione na stronie inwestycji (www.baltyk3.pl).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.