fot. prezydent.pl

27 kwietnia w Ratuszu Miejskim otwarto wystawę „Samorząd. Demokracja. Wolność. JA, TY, MY = SAMORZĄD” z okazji 25 Lat Samorządu. Wydarzenie to, przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Słupsku, otwarło cykl imprez odbywających się w naszym mieście w związku z jubileuszem pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce.

fot. prezydent.pl
fot. prezydent.pl

Wystawa składa się z 18 plansz w atrakcyjny i dostępny sposób prezentujących m.in. historię samorządu terytorialnego, sylwetki ojców polskiej samorządności i premierów czasu reform, miejsce samorządu w strukturze polskiego państwa, zadania i kompetencje trzech rodzajów samorządu, wpływ samorządu na rozwój Polski.

Wystawa prezentowana będzie w Urzędzie Miejskim w Słupsku do 15 maja, a od 15 – 30 maja  będzie można zobaczyć ją w słupskiej bibliotece przy ul. Grodzkiej 3.

Poza wystawą słupska biblioteka przygotowała wiele ciekawych wydarzeń. Będzie trochę wspomnień, podsumowań minionego ćwierćwiecza, debaty z samorządowcami i młodzieżą, koncert muzyki folkowej i konkurs na esej.

Wszystko rozpoczyna się spotkaniem z Łukaszem Majewskim, utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym artystą prezentującym utwory z gatunku piosenki artystycznej oraz folku miejskiego. Koncert „Z serca płynące” w ramach Klubu Czarnego Krążka 2.0 realizowanego ze Słupskiego Budżetu Obywatelskiego odbędzie się 7 maja o godz. 17.00 w siedzibie Klubu przy ul. Grodzkiej.

15 maja o godz. 16.30 w bibliotece odbędzie się spotkanie z Henryką Krzywonos, legendarna tramwajarka, polska działaczka opozycji w okresie PRL-u, sygnatariuszka porozumień sierpniowych.

W najjaśniejszą w roku noc, czyli Noc w Bibliotece, 16 maja bibliotekarze zaprezentują eksponaty, które na co dzień są niedostępne dla oka „zwykłych śmiertelników”: Księgi Pamiątkowe Miasta Słupska, Kronikę Honorowych Obywateli Miasta Słupska, dawne i współczesne insygnia Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz insygnia przewodniczących Rady Miasta, a także portrety burmistrzów i prezydentów Słupska znajdujące się w Galerii na Wieży Ratuszowej. Wszystkie te obiekty w formie cyfrowej zostaną zaprezentowane w bibliotece. Warto więc odwiedzić bibliotekę w tę noc.

Natomiast w ostatnim tygodniu maja zapraszamy do udziału w debatach. Pierwsza ph. „Czy UE powinna kontynuować proces rozszerzania?” odbędzie się 25 maja o godz. 11.00 w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej. Będzie to jedna z cyklu ogólnopolskich debat „Team Europe goes Oxford”, których organizatorem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z EurActiv.pl, siecią Team Europe oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku.

28 maja o godz. 8.00 zapraszamy do wysłuchania na antenie Radia Słupsk jubileuszowego wydania Radiowych Potyczek Samorządowych prowadzonych przez red. Piotra Głowackiego. Będzie to audycja wspomnieniowa z udziałem „pionierów” słupskiego samorządu oraz ważnych postaci przemian społecznych lat 1989-1990. Szczególnie zainteresowanych tematem zapraszamy do czytelni biblioteki przy ul. Grodzkiej skąd odbywać się będzie transmisja spotkania.

Zaraz po „potyczkach” na historyczną gawędę o dawnym samorządzie miejskim zaprasza dr Bronisław Nowak, historyk mediewista, wykładowca w słupskiej Akademii Pomorskiej. A o godz. 10.00 plenerowy happening o tematyce wolności i samorządności pt. „Drogi do samorządności” zaprezentuje nam młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Damnicy.

29 maja w Sali Konstytucji 3 Maja Urzędu Miejskiego w Słupsku młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku uczestniczyć będzie w debacie ph. „Samorządność ważniejsza niż parlamentaryzm”. Do udziału w wydarzeniu młodzi ludzie przygotowani zostaną przez historyka Tomasza Stempkowskiego i radnego Marcina Sałatę, przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki RM w Słupsku. Na debatę wstęp wolny.

Z okazji jubileuszu biblioteka przygotowuje konkurs literacki dla młodzieży słupskich i powiatowych szkół ponadgimnazjalnych pn. „Przyszłość samorządu. Moje oczekiwania, nadzieje i pomysły”. We współpracy z Urzędem Miasta przygotowujemy e-book pt. „Anegdoty samorządowe”. Będzie to zbiór najciekawszych anegdot dotyczących pracy słupskiego samorządu, sytuacje z którymi zetknęli się urzędnicy.

Dla najmłodszych mieszkańców naszego miasta, w ramach edukacji obywatelskiej, prowadzone będą zajęcia dotyczące samorządu oraz wycieczki do miejsc związanych z samorządem ph. „Szlakiem samorządności słupskiej”. Nauczycieli i opiekunów zainteresowanych organizacją tego typu zajęć odsyłamy do filii bibliotecznych.

Słupski Jubileusz 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Słupsku objęty jest Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.