mat. prasowe

W poniedziałek 27 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 w Ustce odbył się półfinał i finał konkursu wiedzy oraz prezentacja najlepszych prac konkursu plastycznego w tematyce morskiej energetyki wiatrowej.

mat. prasowe
mat. prasowe

Konkursy zostały zorganizowane przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) w ramach kampanii komunikacji i edukacji społecznej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III, która jest pierwszą tego typu inwestycją w Polsce i ma powstać w 2022 r. w odległości 23 km od lądu na wysokości Łeby i gminy Smołdzino. Inwestorem realizującym projekt oraz sponsorem nagród była firma Polenergia Bałtyk III.

Na wstępie wydarzenia przedstawiciela inwestora Pan Michał Michalski przypomniał uwarunkowania budowy inwestycji oraz podkreślił ogromne znaczenie inwestycji dla regionu nadmorskiego.

W półfinale konkursu wiedzy zmagało się łącznie 14 uczestników, którzy zostali wyłonieni w ramach wewnątrzszkolnych eliminacji. Uczestnicy musieli zmierzyć się z testem wiedzy oraz mieli za zadanie przedstawić 5 minutową prezentację – w dowolnej formie – związaną z tematyką morskiej energetyki wiatrowej i Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III. Poza prezentacjami multimedialnymi pojawiły się również postery informacyjne, prace plastyczne, a nawet autorska piosenka. Najlepszych 3 finalistów wzięło na koniec udział w quizie, w którym wyłoniono trzy pierwsze miejsca.

Równolegle z finałem konkursu wiedzy odbyła się prezentacja najlepszych prac konkursu plastycznego nt. „Moja wizja morskiej energetyki wiatrowej”. Spośród ponad 66 zebranych prac wyłonionych zostało 5 laureatów.

Ocena uczestników, choć niełatwa, została powierzona jury w skład, którego wchodzili znakomici goście: Burmistrz Miasta Ustka Pan Jacek Graczyk, Zastępca Wójta Gminy Ustka Pan Krzysztof Wysocki, Przedstawiciel inwestora Polenergia Bałtyk III Pan Michał Michalski, Prezes Fundacji Instytut Balticum Pani Małgorzata Klimkowicz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce Pani Leokadia Kuper oraz Prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej Pan Maciej Stryjecki. Dodatkowo w skład komisji oceniającej prace plastyczne wchodził Senator RP Pan Kazimierz Kleina.

Zwycięzcami konkursu wiedzy zostali:

  • I miejsce – MARLENA SOŁTYSIŃSKA z klasy VI Szkoły Podstawowej nr 2 w Darłowie,
  • II miejsce – KARINA KRYSZAŁOWICZ z klasy II Zespołu Szkół w Objeździe,
  • III miejsce – JAKUB TRACZYK z klasy V Szkoły podstawowej nr 2 w Ustce.

Laureatami konkursu plastycznego zostali:

  • JAKUB MACIEJEWSKI z klasy I Szkoły Podstawowej w Łebie,
  • AMELIA DUDUŚ z klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce,
  • JAKUB LISIAK z klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce,
  • MARCIN SZCZEŚNIAK z klasy 2 Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce,
  • OLIWIA BOCHNIAK z klasy I Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce.

Kampania edukacji i komunikacji społecznej, w ramach której organizowany był konkurs, przewiduje również spotkania z samorządowcami, rybakami oraz mieszkańcami gmin nadmorskich. Ponadto, powstaną sesje posterowe przedstawiające szczegółowe informacje o inwestycji. Działania mają na celu rozpoczęcie dialogu społecznego nt.: oddziaływań ale także korzyści wynikających z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim morzu.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Głos Pomorza, Radio Słupsk oraz Gazeta Kaszubska.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.