fot. nadesłane

Zdrowie jest istotnym elementem warunkującym osiągnięcia szkolne uczniów, dlatego Beata Chrzanowska nauczycielka i jednocześnie przewodniczący rady miejskiej w Słupsku kolejny raz zorganizowała debatę poświęconą zdrowemu odżywianiu. Tym razem pod nazwą „Pora na pora”.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

W piątkowe popołudnie 10 kwietnia Środkowopomorskie Centrum Kształcenia Ustawicznego w Słupsku gościło Wiesława Kamińskiego – technologa żywności, Bożenę Hołowienko – właścicielkę „Słupskich smaków”, Kazimierza Czyża – diabetologa, Elżbietę Polenceusz – specjalistkę od carvingu oraz Maszę Viunychenko – studentkę AP, która na czas studiów przyjechała do Słupska z Doniecka.

Goście próbowali udowodnić, że warzywa są zdrowe i smaczne. W dyskusji odpowiadali na pytania, dlaczego warto jeść warzywa oraz jakie warzywa są ich ulubionymi. Wiesław Kamiński promował kapustę i pora, Bożena Hołowienko – szpinak, a Masza Viunychenko – arbuzy.

– Wiele osób jest zdania, że surowe warzywa są zdrowsze od gotowanych. Argumentują to tym, że podczas gotowania tracą większość zawartych w nich witamin, zwłaszcza witaminy C, która rozpuszcza się w wodzie i jest wrażliwa na temperaturę. Już parę lat temu sprzeciwili się temu brytyjscy naukowcy z Instytutu Badań Żywności. Eksperci informowali wówczas, że pieczone i gotowane warzywa mogą przynieść znacznie większe korzyści dla naszego zdrowia – mówi Beata Chrzanowska, organizator debaty.

Wnioski ze spotkania są dość proste – przyrządzanie warzyw powinno mieć charakter zróżnicowany, bo i do każdego z nich warto podchodzić indywidualnie. Uniwersalnych zasad nie ma, jednak nie mamy wątpliwości, że warto poświęcić temu odrobinę uwagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.