mat. prasowe

ENERGA-Operator wyda ponad 215 mln złotych w 2015 roku na inwestycje w gdańskim oddziale spółki (powiaty gdański, kościerski, kartuski, pucki, tczewski, starogardzki, wejherowski oraz Trójmiasto). Celem jest poprawa ciągłości dostaw energii i przyłączanie nowych odbiorców. Sprawność wykonywania inwestycji zależy w dużej mierze od lokalnych samorządów. W tej sprawie przedstawiciele firmy spotkali się z lokalnymi władzami z całego gdańskiego oddziału spółki.

mat. prasowe
mat. prasowe

Podczas konferencji z przedstawicielami władz samorządowych ENERGA-Operator podsumowała zrealizowane w minionym roku inwestycje oraz zaprezentowała najbliższe plany. Firma pełni rolę operatora sieci dystrybucyjnej i jest odpowiedzialna za stan 180 tys. kilometrów linii energetycznych na ok ¼ obszaru Polski.

W 2014 roku ENERGA-Operator zainwestowała łącznie ponad miliard złotych w infrastrukturę sieciową na cały swym obszarze. W tym roku będzie to także ponad miliard złotych. Większość wydatków pochłania modernizacja istniejących linii energetycznych i stacji transformatorowych oraz budowa nowych linii w związku z potrzebą przyłączenia firm, instytucji i budynków mieszkalnych. Oprócz tego firma inwestuje także w projekty z zakresu inteligentnych sieci energetycznych (smart grid). W opinii Banku Światowego (raport Doing Business) sprawna infrastruktura energetyczna jest jednym z istotnych elementów budowania atrakcyjności inwestycyjnej regionu.

Wartość inwestycji realizowanych tylko na terenie oddziału w Gdańsku w 2014 roku to ok. 263 mln złotych. Największe inwestycje to rozbudowy i budowy tzw. głównych punktów zasilania (GPZ) Młode Miasto w Gdańsku, Stocznia Gdynia, Pruszcz Południe, Sopot Kamienny Potok, Kościerzyna i Jackowo, rozdzielni Jastrzębia Góra oraz automatyzacja działania sieci średniego napięcia poprzez instalację rozłączników sterowanych radiowo. Ponadto przyłączono do sieci obiekty służące lokalnej społeczności takie jak infrastruktura Pomorskiej Kolei Metropolitarnej, Europejskie Centrum Solidarności, Galeria Handlowa Neptun w Starogardzie Gd., Galeria Handlowa w Kościerzynie, budynki Uniwersytetu Gdańskiego. Zasilanie otrzymały też kompleksy biurowe, co umożliwi tworzenie dodatkowych miejsc pracy np. Kompleks Oliva Gate, Alchemia, zakłady produkcyjne na terenie byłej Stoczni Gdynia.

W celu realizacji prac inwestycyjnych rozstrzygnięto ponad 6.8 tys. przetargów głównie na roboty budowlane. Postępowania – zdaniem przedstawicieli firmy – są szansą dla lokalnych przedsiębiorstw.

– Obecnie mamy 237 lokalnych firm z terenu oddziału w Gdańsku, które konkurują o zlecenia. Zapraszamy kolejne firmy do naszego Rejestru Kwalifikowanych Wykonawców, by mogły ubiegać się o zlecenia w organizowanych przez nas przetargach – zachęca Piotr Bartczak, dyrektor generalny gdańskiego oddziału spółki.

Zdaniem przedstawicieli firmy jest o co walczyć. Na terenie samego oddziału w Gdańsku plan inwestycyjny wynosi ponad 215 milionów złotych. Planowane są budowy i rozbudowy Głównych Punktów Zasilania w Rutkach, przy Uniwersytecie Gdańskim, w Czatkowych oraz rozdzielni na Helu. Trwają prace związane z zasilaniem dla tunelu pod Martwą Wisłą oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Ponadto rozpoczęto proces inwestycyjny związany z budową GPZ Karsin, który poprawi bezpieczeństwo energetyczne obszaru powiatu kościerskiego (m.in. gm. Karsin, Dziemiany, Lipusz). Kontynuowany będzie program modernizacji infrastruktury, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa zasilania, zwłaszcza na obszarach leśnych. Wydatki inwestycyjne zostaną skierowane także na przyłączanie nowych źródeł wytwórczych do sieci – w szczególności źródeł odnawialnych. Tych ostatnich mamy łącznie 92 szt. o łącznej mocy około 105 MW na obszarze gdańskiego oddziału spółki. Kontynuowany będzie też projekt montażu inteligentnych liczników, zainstalowanych już w niektórych dzielnicach Gdyni, Gdańska, Sopotu czy w powiecie Puckim (Hel, Władysławowo). Łącznie zdalne liczniki odczytują już informacje o zużyciu energii u 116,5 tys. odbiorców na obszarze gdańskiego oddziału spółki. W roku 2015 zastanie zamontowanych dodatkowo 108 tys. liczników w Sopocie i Gdańsku.

ENERGA-Operator poinformowała o planowanych inwestycjach samorządowców, zaproszonych na zorganizowaną w tym celu konferencję. Sprawna realizacja procesu inwestycyjnego wymaga współpracy z samorządem terytorialnym. Jako przykład firma podała średni czas przyłączenia na terenie oddziału w Gdańsku, który wynosi 418 dni (z czego aż 278 dni to prace projektowe, w tym – pozyskanie pozwoleń na budowę). Dla porównania, na pozostałym terenie ENERGA-Operator jest to 316 dni. Czas ten jest zależny w sporej części od działań władz samorządowych np. sprawnego wydawania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego czy szybkiego wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę na terenach stanowiących własność gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.