mat. prasowy

Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku zaprasza na spotkanie ze Zdzisławem Machurą – znanym słupskim historykiem, popularyzatorem dziejów miasta Słupska. Spotkanie odbędzie się 8 kwietnia o godz. 9.00 w Czytelni Głównej MBP przy ul. Grodzkiej 3 w Słupsku.

mat. prasowy
mat. prasowy

Spotkanie, związane jest z pojawieniem się na rynku wydawniczym książki pt. „Słupsk – powojenne wspomnienia”, w opracowaniu Zdzisława Machury. Książka powstała dzięki staraniom ks. Jana Giriatowicza, proboszcza parafii św. Jacka w Słupsku oraz Stowarzyszeniu Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zawiera m.in. „Kroniki parafii rzymsko-katolickiej p.w. św. Ottona w Słupsku z lat 1945 – 1946”, wspomnienia Feliksa Ptaszyńskiego, konserwatora zabytków, który doprowadził do odbudowy słupskiego zamku i młyna oraz do powstania w skansenu w Klukach. Książka ukazała się w nakładzie dwustu egzemplarzy.​

Zdzisław Machura urodził się w 1935 roku w Radomsku. W latach 1954-1958 studiował historię na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie pracował w Szkole Podoficerskiej MO w Słupsku jako wykładowca historii Polski. Ukończył także Wyższą Szkołę Oficerską MO w Szczytnie. W pracy awansował do stopnia pułkownika, a w policji do stopnia inspektora. Obecnie jest emerytem, ale nadal wiele czasu poświęca na zgłębianie swoich pasji historycznych. Jest autorem wielu książek i artykułów historycznych, głównie o Słupsku. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego. Chętnie dzieli się swoją wiedzą podczas spotkań z młodzieżą oraz jako wykładowca w Słupskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.