fot. FNEZ

W ubiegłym tygodniu, 3 i 4 marca, Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ) wraz z firmą Polenergia Bałtyk III przeprowadziły spotkania z uczniami przygotowujące do konkursu wiedzy na temat morskiej energetyki wiatrowej. To element kampanii mającej na celu rozpoczęcie dialogu społecznego nt. oddziaływań ale również korzyści wynikających z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim morzu.

fot. FNEZ
fot. FNEZ

W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum w Łebie, Gimnazjum w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 2 w Ustce, Szkoły Podstawowej nr 3 w Darłowie, Szkoły Podstawowej w Łebie, Szkoły Podstawowej w Gąbinie oraz Zespołu Szkół Objazda. Podczas spotkań uczniowie dowiedzieli się m.in. czym jest morska energetyka wiatrowa, jak przebiega proces przygotowywania inwestycji, jakie występują oddziaływania inwestycji na środowisko i społeczeństwo oraz kiedy powstanie pierwsza farma wiatrowa na polskim morzu i jakie korzyści mogą z tego wynikać dla gmin nadmorskich. Już 12 marca w szkołach odbędzie się pierwszy etap konkursu, w którym wyłoniona zostanie grupa kilkunastu finalistów. Najlepsi uczestnicy zmierzą się w finale zaplanowanym na kwiecień w szkole podstawowej nr 2 w Ustce i walczyć będą o prestiżowe nagrody w postaci markowego sprzętu elektronicznego (smartfon, tablet, odtwarzacze mp3 i mp4).

Oprócz konkursu wiedzy równolegle prowadzony jest także konkurs plastyczny o tematyce „Moja wizja morskiej energetyki wiatrowej”. Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas finału w kwietniu, a autorzy najlepszych z nich również otrzymają cenne nagrody.

Konkurs wiedzy i konkurs plastyczny stanowią część rozpoczętej w marcu kampanii komunikacji i edukacji społecznej dla Morskiej Farmy Wiatrowej Bałtyk Środkowy III, której inwestorem jest Polenergia Bałtyk III. Morska Farma Wiatrowa Bałtyk Środkowy III będzie zlokalizowana w odległości 23 km od brzegu na wysokości gminy Łeba i Smołdzino i jest obecnie najbardziej zaawansowaną inwestycją tego typu w Polsce. Według zapewnień inwestora prąd z elektrowni może popłynąć już w 2022 r.

W ramach kampanii prowadzonej przez Fundację na rzecz Energetyki Zrównoważonej przewidziane są również spotkania z samorządowcami, rybakami oraz mieszkańcami gmin nadmorskich. Ponadto, uruchomiona zostanie strona internetowa o Morskiej Farmie Wiatrowej Bałtyk Środkowy III oraz powstaną sesje posterowe w miejscach dostępnych dla mieszkańców przedstawiające szczegółowe informacje o inwestycji. Działania mają na celu rozpoczęcie dialogu społecznego nt. oddziaływań ale również korzyści wynikających z budowy pierwszej morskiej farmy wiatrowej na polskim morzu.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.