fot. gdynia.pl

Nagroda Artystyczna Galion Gdyński to wyróżnienie dla wybitnych artystów i animatorów kultury związanych z gdyńskim środowiskiem przyznawane od 1995 roku. Od 10 lat Galion wręczany jest również firmie, która w roku poprzednim sprawowała opiekę nad przedsięwzięciami kulturalnymi w Gdyni. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 2 marca w Klubie Atlantic w Gdyni.

fot. gdynia.pl
fot. gdynia.pl

Kapituła Nagrody w składzie: przewodniczący Wiceprezydent Marek Stępa; członkowie: Maja Wagner, Karin Moder, Larry Okey Ugwu, Iwona Borawska, Jarosław Wojciechowski wyłoniła nominacje w kategoriach: kreacja artystyczna, animacja kultury, debiut artystyczny oraz mecenat kultury.

Nominowani w kategorii kreacja artystyczna: Kacper Kowalski – artysta fotograf, specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Laureat wielu polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych. W 2014 r. uhonorowany nagrodą World Press Photo oraz Picture of The Year International, wydał również debiutancki album fotografii we współpracy z Agnieszką Jacobson-Cielecką oraz Edgarem Bąkiem; Grzegorz Chrapkiewicz – aktor, reżyser, pedagog. Zrealizowane przez niego spektakle to m. in. „Run for Your Wife”, „Nie teraz kochanie” w Teatrze Wybrzeże, „O co biega?” w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz spektakle operowe w Operze Bałtyckiej: „Wesele Figara” W. A. Mozarta, „Księżniczka czardasza” E. Klamana, „Mozart i Salieri” M. Rimskyego-Korsakova. W 2014 roku zrealizował w Centrum Kultury w Gdyni spektakl „Piaskownica” Michała Walczaka, który został zakwalifikowany do 21. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; Autorzy wystawy Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym: dr hab. Andrzej Szczerski, Jacek Friedrich, Gary Johnson, Anita Wasik, Marek Zygmunt. Wystawa prezentuje w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomen narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Ekspozycja jest oparta głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych pozyskanych między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen.

W kategorii animacja kultury nominowani zostali: Paweł Huelle i zespól redakcyjny kwartalnika artystycznego Bliza – pierw­szy w hi­sto­rii ma­ga­zyn ar­ty­stycz­ny wy­da­wa­ny w Gdy­ni. Pi­smo uka­zu­je się od li­sto­pa­da 2009 r. Jako ma­ga­zyn ar­ty­stycz­ny pre­zen­tu­je zja­wi­ska z róż­nych dzie­dzin sztuk: pla­stycz­nych, mu­zycz­nych, te­atral­nych, fil­mo­wych, li­te­ra­tu­ry, ar­chi­tek­tu­ry. In­te­re­su­je się tak­że oby­cza­jo­wo­ścią i se­mio­ty­ką rze­czy­wi­sto­ści; Tomasz Podsiadły – aktor, reżyser i instruktor teatralny. Prowadzi zajęcie teatralne „Scena 138”. Zrealizowany w ramach „Sceny 138” w 2014 roku spektakl „Śpiąca Królewna” w reż. Tomasza Podsiadłego zdobył I nagrodę na 11. Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich Melpomena 2014 w Środzie Wielkopolskiej. Trzech uczestników grupy teatralnej zasiliło szeregi polskich szkół aktorskich; Stowarzyszenie Traffic Design – organizatorzy Festiwalu Traffic Design uznanego przez amerykański magazyn „Complex“ za jeden z 15 najważniejszych festiwali muralowych na świecie. Inne realizacje muralowe stowarzyszenia to praca upamiętniająca ofiary Grudnia 1970, Węzeł Pokoju – galeria plakatu społecznego, „modernizacja” peronu Gdynia Redłowo, rewitalizacja gdyńskich szyldów, a także wystawy i warsztaty w ramach tuBaza.

Nominacje w kategorii debiut artystyczny: Piotr Srebrowski – aktor, lalkarz. Najważniejsze role: Piotruś Pan w „Piotrusiu Panu” w reż. J. J. Połońskiego i J. Stańka, Orestes w „Obywatelce El” w reż. E. Ignaczak. W 2014 roku zadebiutował jako reżyser w spektaklu „Wielkie ciasto” na scenie Teatru Gdynia Główna. Spektakl zbudowany za pomocą najprostszych środków trafia do wyobraźni widza w każdym wieku. Piotr Srebrowski jest też autorem scenariusza (na motywach opowiadania J.R.R. Tolkiena) oraz koncepcji lalek; Paweł Osicki – wokalista, producent muzyczny, perkusista m.in. kultowej grupy Pogodno. Nominacja za wydaną w 2014 roku debiutancką płytę Pąki białych róż”, album, na którym znalazły się nowoczesne wersje znanych piosenek patriotycznych i ludowych, którym artysta nadał zupełnie inne, wyjątkowe brzmienie. W nagraniu wzięli udział Stanisław Soyka, Jacek Szymkiewicz, Antoni Gralak, Sławomir Jaskułke; Zespół State Urge – kwartet młodych muzyków z Gdyni grających autorski gatunek white rock. W 2014 roku zajęli I miejsce na Festiwalu FAMA, zdobyli nagrodę im. R. „RoRo” Roszaka dla Najlepszego Wydawnictwa Progresywnego oraz nagrali płytę „Confrontation”.

Ponadto Kapituła wskazała trzy nominacje do honorowej nagrody za sprawowanie mecenatu w dziedzinie kultury: Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza – za finansowe wsparcie cyklu warsztatów i koncertów jazzowych w Caffe Anioł pod nazwą Otwarta Scena PGNiG Jazz’n’Folk infusion. Podczas cyklu zagrali m.in. Maciej Sikała, Tomasz Przyborowicz, Leszek Dranicki i wielu innych młodych artystów; Firma Allcon – za finansowe wsparcie wystawy „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”, P.H.U. Auto-Mobil sp. z o.o. – za finansowe wsparcie działań Centrum Kultury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.