fot. Artur Andrzej / Wikipedia CC BY-SA 3.0

Zmarł profesor Jerzy Samp, badacz historii literatury i kultury Gdańska, Kaszub i Pomorza. Był Kaszubą i gdańszczaninem, aktywnym członkiem ZKP, prezesem oddziału gdańskiego, wieloletnim członkiem kolegium redakcyjnego „Pomeranii” i współredaktorem „Pomeranii” w latach 70.

fot. Artur Andrzej / Wikipedia CC BY-SA 3.0
fot. Artur Andrzej / Wikipedia CC BY-SA 3.0

Profesor Jerzy Samp urodził się w Gdańsku w 1951 r. Pracował na Uniwersytecie Gdańskim. Specjalizował się w historii literatury i kultury Pomorza XIX i XX w. Autor ponad 500 artykułów i ponad 30 książek popularyzujących problematykę kaszubsko-pomorską, a w szczególności gdańską.

Prof. Jerzy Samp wydał m.in.: „Bedeker Gdański”, „Legendy gdańskie. Dawne nowe i najnowsze”, „Z woli morza. Bałtyckie mitopeje”, „Gdańską kapsułę czasu” oraz trylogię: „Miasto czterdziestu bram”, „Miasto tysiąca tajemnic” i „Miasto magicznych przestrzeni”. Był autorem ponad 700 felietonów radiowych, współpracował z Radiem Gdańsk przygotowując cykl programów poświęconych dziejom Pomorza, Gdańska i Kaszub.

Był członkiem m.in. Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz Instytutu Kaszubskiego.W 1985 roku otrzymał Medal Stolema, wyróżnienie przyznawane przez studentów z trójmiejskich uczelni. W 2009 r. odebrał, nadany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Msza św. przedpogrzebowa za śp. Jerzego Sampa odbędzie się w sobotę 21 lutego o godzinie 11.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Wprowadzenie trumny do Bazyliki nastąpi o godz. 10:30.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 12:30 w kaplicy na cmentarzu Łostowice.

Źródło: www.kaszubi.pl

1 KOMENTARZ

 1. Dzięki za wpis do „Poezji rodnej mowy” (1985): Koledze Marianowi …
  życząc wiele pięknych osiągnięć na niwie pomorskiej i dla „kaszebizny”
  dedykuję
  Jerzy Samp
  Łączyńska Huta dn. 27.IX.’86r.

  Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie. Szczere kondolencje dla rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.