fot. sxc.hu

Zakwity sinic, wytwarzających trujące cyjanotoksyny, wkrótce będzie można obserwować za pomocą dronów. Nad technologią pracują licealiści pod okiem naukowców Politechniki Gdańskiej. Dotąd sinice można było śledzić analizując próbki wody lub zdjęcia lotnicze.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

W okresie kwitnienia, czyli lipcu i sierpniu, sinice wytwarzają trujące cyjanotoksyny. Z tego powodu zakwity należy wykrywać jak najszybciej by móc sprawnie określić ich położenie i wielkość. Wówczas w nadmorskich kurortach obowiązuje zakaz kąpieli.

Na Politechnice Gdańskiej – informuje uczelnia na swojej stronie internetowej – trwają prace nad przystosowaniem bezzałogowego pojazdu latającego, czyli drona, do monitorowania akwenów wodnych metodą prostej analizy obrazu. Pod okiem wykładowcy PG, dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, prace będą prowadzili uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorują studenci gdańskiej uczelni zrzeszeni w kole naukowym SKALP.

„Obecnie monitoring zakwitów sinic przeprowadza się przede wszystkim przez analizę laboratoryjną próbek wody zebranych przy brzegu lub ze statków. Bardziej kompleksowe badania wykonuje się na podstawie zdjęć satelitarnych i lotniczych – te jednak są bardzo kosztowne i niedokładne, gdy panują niesprzyjające warunki atmosferyczne. Drony wydają się zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż koszt ich zakupu nie jest wygórowany” – podkreśla opiekun projektu, dr inż. Stanisław Raczyński z Katedry Systemów Automatyki na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki PG.

Jak informuje Politechnika Gdańska zadania, które uczniowie będą wykonywać pod okiem studentów-mentorów są „relatywnie proste, ale różnorodne i interdyscyplinarne”.

Projekt podzielono na cztery etapy. Na początku licealiści będą próbowali zintegrować drona z prostym komputerem pokładowym, kamerą oraz wysokościomierzem. Drugi etap projektu obejmie próbne sesje zdjęciowe i opracowanie metod analizy obrazu. Młodzież uczestniczyć będzie także w szkoleniach dotyczących cyjanobakterii. Warsztaty przygotuje Instytut Morski w Gdańsku.

Trzecia faza projektu to konkretne eksperymenty środowiskowe. Podczas całodniowych wyjazdów młodzi naukowcy wykonają szereg zdjęć na różnych wysokościach i w różnych warunkach oświetleniowych. Ponadto pobiorą próbki wody, które zostaną przekazane do Instytutu Morskiego, a następnie poddane ilościowej i jakościowej analizie. Wyniki tych analiz posłużą do kalibracji i weryfikacji opracowanych metod analizy obrazu. W ostatnim etapie projektu będzie czas na opracowanie zebranych wyników, przygotowanie dokumentacji technicznej i publikacje naukowe.

Projekt pozwoli też ocenić możliwości wizyjnego wykrywania innych sytuacji związanych ze środowiskiem morskim, takim jak wycieki ropy czy monitoring populacji fok w Zatoce Gdańskiej.

Projekt jest realizowany w ramach programu „Uniwersytet Młodych Wynalazców” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i zakończy się październiku 2015 roku.

PAP – Nauka w Polsce /ekr/ mki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.