wikipedia.org

W niedzielę zmarł Edmund Wnuk-Lipiński, socjolog, profesor, nauczyciel akademicki, pisarz fantastyki naukowej. Jego pogrzeb odbędzie się jutro w Warszawie.

wikipedia.org
wikipedia.org

Edmund Wnuk-Lipiński urodził się w 1944 roku w Suchej na Pomorzu. Wywodził się z kaszubskiej rodziny. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Warszawskim.

Był założycielem i pierwszym dyrektorem Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Poza Polską wykładał na uczelniach wyższych w Norwegii, Kanadzie, Francji, Bułgarii czy Niemczech. Należał do międzynarodowych towarzystw socjologicznych. W latach 2006-2012 był rektorem w Collegium Civitas w Warszawie.

W latach 80. był doradcą ds. polityki społecznej NSZZ „Solidarność”. Z ramienia opozycji demokratycznej brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Od 1989 do 1991 kierował zespołem doradców naukowych przy Obywatelskim Klubie Parlamentarnym, który zrzeszał posłów „Solidarności”.

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i społecznej oraz popularyzowanie nauki w Polsce i na świecie.

Edmund Wnuk-Lipiński był autorem wielu cenionych publikacji naukowych m.in. „Rozumienie kultury. Szkice socjologiczne” (1979), „Granice wolności. Pamiętnik polskiej transformacji” (2003) czy „Socjologia życia publicznego” (2005).

Jako pisarz science fiction specjalizował się w powieściach fantastyki socjologicznej. Opisywał w nich postawy ludzi z różnych grup społecznych wobec rządów państwa totalitarnego. Jego „Rozpad połowiczny” (1988) uzyskał najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskiej fantastyce – Nagrodę im. Janusza A. Zajda.

Jak mówi senator Kazimierz Kleina śmierć profesora Edmunda Wnuk-Lipińskiego jest ogromną stratą dla Polski ale także dla Kaszub. -Profesor zawsze odwoływał się do swoich kaszubskich korzeni i podkreślał swój związek z naszym regionem. Ściśle współpracował z Kaszubskim Zespołem Parlamentarnym. Jego analizy dotyczące kondycji społeczności kaszubskiej i polskiej były inspirujące dla wielu naszych inicjatyw. Tracimy wielkiego Kaszuba i wielkiego Polaka – dodaje senator.

Msza pogrzebowa profesora Wnuk-Lipińskiego odbędzie się jutro o godzinie 12.00 w kościele św. Anny w Warszawie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.