fot. Filharmonia Kaszubska

W Wejherowskim Centrum Kultury będzie miała miejsce pierwsza w historii opera w języku kaszubskim. To niezwykłe wydarzenie jest autorską produkcją Filharmonii Kaszubskiej.

fot. Filharmonia Kaszubska
fot. Filharmonia Kaszubska

13 i 14 grudnia w Wejherowie wystawione zostanie pierwsze w historii dzieło sceniczno-operowe, w III aktach w języku kaszubskim – „Rebeka”. Libretto, scenariusz przygotował Tomasz Fopke (dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie). Muzyka – Michał Dobrzyński. Reżyserią i inscenizacją zajęła się Jolanta Rożyńska (dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury – Filharmonii Kaszubskiej).

Akcja rozgrywa się w XIX wieku na Kaszubach. Badacz folkloru Kamil Karski notuje opowieści i piosenki usłyszane od osób miejscowych i przybyłych z okolicznych miejscowości. Wśród rozmówców jest piękna dziewczyna, Rebeka. Jej uroda i głos oczarowują Karskiego. Z tego stanu wyrywa go monolog Jana, jego przyjaciela i przewodnika. Jan zamówił nocleg i posiłek w miejscowej karczmie. Obaj panowie udają się na miejsce, gdzie biesiadują już drwale. Karczma należy do Mojżesza Mendla, który przygarnął i wychował Rebekę jak własne dziecko, po tym jak podrzucono mu ją jako niemowlę pod drzwi gospody. Teraz piękna dziewczyna pomaga mu w pracy. Karski i Rebeka wyznają sobie miłość. Dziewczyna staje się powodem bójki z drwalami…

„Rebeka” to dzieło stworzone w projekcie „e-KULTURA i tradycja – nowe spojrzenie”, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.