fot. sxc.hu

To już pewne! W Gdyni powstanie pełnowymiarowe lodowisko, które w miesiącach letnich pełnić będzie funkcję rolkowiska. Wybrano już docelowe miejsce tej inwestycji, a teraz trwają prace nad studium wykonalności.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Łyżwy w Gdyni cieszą się bardzo dużą popularnością. W ubiegłym roku z sezonowego lodowiska miejskiego przy ul. Bema skorzystało ponad 25 tys. osób. Ponadto w mieście działają amatorskie kluby hokejowe, w których trenują nie tylko dorośli, ale też dzieci i młodzież. To właśnie z inicjatywy tego środowiska wyszedł pomysł modernizacji gdyńskiego lodowiska. Projekt został podzielony na części i zgłoszony do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W 14 dzielnicach zdobył łącznie 7920 głosów, co nie pozwoliło mu na przejście do fazy realizacji. Zaproponowałem jednak, by obiekt powstał mimo to, z innych niż budżet obywatelski środków, bo fantastyczne, społeczne zaangażowanie pokazało, że lodowisko jest potrzebne – mówi Paweł Brutel, gdyński radny, który koordynował pierwszą edycję budżetu obywatelskiego w Gdyni.

Już wiadomo, gdzie inwestycja zostanie zlokalizowana. Rozbudowa obecnej ślizgawki, działającej sezonowo przy Młodzieżowym Domu Kultury, ze względów technicznych byłaby nieopłacalna, dlatego postanowiliśmy zbudować nowe lodowisko w ramach Gdyńskiego Forum Sportu. To świetnie skomunikowane miejsce, a poza tym działka jest już w pełni uzbrojona. W ten sposób nasze imponujące sportowe miasteczko wzbogaci się o kolejny ciekawy obiekt i poszerzy swoje funkcje – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić o tym, jak docelowo wyglądać będzie lodowisko. Jesteśmy na etapie zamawiania studium wykonalności, w którym projektant przedstawi różne warianty obiektu wraz z kosztami ich realizacji – opowiada Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Dokument będziemy oczywiście jeszcze konsultować z mieszkańcami, klubami hokejowymi i środowiskami miłośników sportów łyżwiarskich. Wspólnie zastanowimy się np. jakiego rodzaju zadaszenie powinno mieć lodowisko i czy potrzebne są trybuny. Możliwości jest wiele – zaznacza Marek Łucyk.

Studium wykonalności pozwoli na podjęcie ostatecznej decyzji o zakresie i kosztach inwestycji. Kolejnym krokiem będzie zamówienie projektu budowlanego, a potem już sama budowa. Najważniejsze dla nas jest oczywiście jak najszybsze uruchomienie i udostępnienie obiektu Gdynianom. Jesteśmy przekonani, że wszelkie szczegóły dotyczące funkcjonalności obiektu, takie jak np. zaplecze techniczne, socjalne, istnienie i wielkość ewentualnych trybun uda nam się uzgodnić bez zwłoki. Znamy dobre i złe strony podobnych obiektów w innych miastach i liczymy, że wspólnie uda się wypracować najlepsze rozwiązania – mówi Albert Kuźmicz, jeden z inicjatorów projektu obywatelskiego Lodowisko Gdynia, a zarazem członek zarządu Hokejowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Niedźwiadki Gdynia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.