International Random Film Festival (facebook)

W Gdyni odbędzie się wyjątkowo dziwny festiwal filmowy. Podczas jego trwania nie ma burzliwych dyskusji jurorów ani kontrowersyjnych decyzji ponieważ zwycięzcę wyłania się poprzez losowanie.

International Random Film Festival (facebook)
International Random Film Festival (facebook)

 Już jutro w Gdyni rozpocznie się International Random Film Festival czyli w wolnym tłumaczeniu Międzynarodowy Festiwal Filmów na Chybił Trafił. Na tym festiwalu zarówno zwycięzcę jak i datę i miejsce kolejnej edycji wyłania się drogą losową. W taki też sposób Festiwal trafił do Gdyni. Można do niego zgłosić każdy film – pełno- lub krótkometrażowy, dokumentalny, amatorski lub profesjonalny. Poza tym, że jeden reżyser może zgłosić tylko jeden film, nie ma żadnych ograniczeń.

Organizatorzy ze wszystkich otrzymanych propozycji losują 50 filmów. Wchodzą one do konkursu głównego i są pokazywane podczas festiwalu. Ostatniego dnia odbywa się uroczysta gala w trakcie której na oczach publiczności losuje się zwycięzcę. Również drogą losową, przy użyciu strony www.random.org, wyłania się miejsce i datę kolejnej edycji. Każda miejscowość na świecie ma takie same szanse.

Pomysł na zorganizowanie tego typu przedsięwzięcia to wynik protestu przeciwko niejasnym zasadom selekcji na festiwalach filmowych. Synes Elischka, austriacki reżyser, pomysłodawca i dyrektor International Random Film Festival wraz z Hannaleeną Hauru postanowilili stworzyć festiwal, w którym każdy będzie miał jednakowe szanse.

Pierwsza edycja Festivalu odbyła się 2010 roku w niemieckim Wiesensteig, a zwycięzcę wyłonił… kot. Rok później impreza dotarła do Polski. Wylosowano Bór Zapiski, niewielką wieś w pobliżu Częstochowy, w której mieszka 320 osób. Pokazy urządzono w miejscowej szkole, w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich, a po zmroku filmy były wyświetlane na ścianie jednego z domów. 2012 rok należał do Estonii, natomiast ostatnio imprezę zorganizowano w szwedzkim Garpenberg.

W każdej edycji filmy, które mają wziąć udział w konkursie wyłaniane są w inny sposób. Były już m.in. babeczki zawierające karteczki z nazwami zgłoszonych filmów czy selekcja z użyciem wiatraku i oliwki dla niemowląt…

Festiwal cieszy sie coraz większym zainteresowaniem o czym świadczy rosnąca liczba zgłoszeń. W poprzedniej edycji chciało wziąć udział 1461 filmowców, w tej już ponad 3200.

Gdyńska edycja International Random Film Festival rozpocznie się 29 października i potrwa do 2 listopada 2014 r., z przerwą na Dzień Wszystkich Świętych. Filmy pokazywane będą w Klubie Filmowym w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.