fot. SOK

Stowarzyszenie Kulturalny Punkt Zapalny oraz Słupski Ośrodek Kultury zapraszają na 12. Dni Kultury Żydowskiej. Od 9 października organizatorzy będą prezentować przeszłą ale też współczesną kulturę żydowską, zwłaszcza na skrzyżowaniu tego co polskie i żydowskie. Ja zwykle w programie Dni Kultury – wykłady, spotkania, filmy, muzyka i oczywiście… żydowska kuchnia.

fot. SOK
fot. SOK

Program

9 października Teatr Rondo (wstęp wolny)

godz. 18.00 „Majn Hejm” – wieczór teatralny inspirowany wątkami żydowskimi.

Młodzi aktorzy z Teatru Rondo zaprezentują impresję teatralną w reżyserii Magdaleny Płanety. Jest to próba artystycznej recepcji różnych utworów o tematyce żydowskiej. Seria wypowiedzi scenicznych scalonych jedna ideą – ciągłą i nieustającą obecnością twórczości i motywów żydowskich w polskiej kulturze i sztuce.

godz. 19.00 „Zaproszenie na Sukkot”Joanna Katarzyńska zaprosi gości do świętowania. W tym roku „obchodzić” będziemy „Święto Szałasów”. Dowiemy się dlaczego i jak powinniśmy świętować, nauczymy się gotować tradycyjne potrawy oraz, zbudujemy prawdziwy sukkotowy szałas.

11 października Teatr Rondo (wstęp wolny)

godz. 18.00 „Medytacyjna podróż do Ziemi Świętej” – Jan Wyrwas
Jan Wyrwas znany koszaliński poeta, filozof i podróżnik opowie o swoim półrocznym pobycie w Jerozolimie. Zaprezentuje własne zdjęcia i filmy wraz z poetycką opowieścią o Ziemi Świętej.

„Mój Izrael” – Paulina Miecznikowska

Paulina Miecznikowska – psycholog międzykulturowy, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, odwiedziła Izrael w ramach Wolontariatu Europejskiego EVS oraz polsko-izraelskiej wymiany studentów Polish Intercultural Youth Encounters (PIYE), organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich w Warszawie. Interesuje się różnorodnością kulturową i dialogiem międzykulturowym. Uwielbia obserwować i doświadczać codzienny, multikulturowy Izrael.

„Wokół Dramatów Szaloma Asza” – prof. Daniel Kalinowski

Szalom Asz to pochodzący z Kutna żydowski prozaik, dramaturg i eseista piszący w języku jidysz. Postać z ciekawą biografią oraz autor dzieł często przyjmowanych, jako kontrowersyjne w środowiskach zarówno żydowskich, jak i chrześcijańskich. Jego postać oraz twórczość dramatyczną przybliży nam Dziekan Akademii Pomorskiej, znany słupski literaturoznawca, a także twórca teatralny – prof. Daniel Kalinowski.

W trakcie spotkania będzie można nabyć wydane w 2013 roku „Dramaty” Szaloma Asza w specjalnej promocyjnej cenie. Dodatkowo rozdanych zostanie kilkanaście wydawnictw o twórczości Asza, podarowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę w Kutnie.

12 października Kino Rejs – Pokazy pofestiwalowe 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy (wstęp wolny)

godz. 16.00 – „Ojciec i syn” reż. Paweł Łoziński

Dwaj wybitni dokumentaliści, Marcel i Paweł Łozińscy, wyruszają samochodem w podróż po Europie. Dla ojca jest to powrót do miejsca urodzenia, dla syna – próba rozliczenia wspólnej przeszłości.

godz. 17.00 „Żołnierz na dachu” reż. Esther Hertog

W Hebronie wśród 120 tysięcy Palestyńczyków, w nielegalnie zbudowanych osadach w centrum, żyje około 800 Żydów, których bezpieczeństwa strzegą żołnierze stacjonujący na dachach. Esther Hertog, spędziła w tym mieście trzy lata, przypatrując się codziennemu, niełatwemu życiu mieszkańców Hebronu.

godz. 18.20 „Pani spod szóstki” reż. Malcolm Clarke

„Pani spod szóstki”, laureat Oscara, jest jedną z najbardziej inspirujących, podnoszących na duchu historii roku.

24. października Teatr Rondo

godz. 19.00 – koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego

Bilety: 10 zł

Orkiestrę tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, które to instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. Orkiestra powstała kilka lat temu w trakcie pracy nad teatralną inscenizacją „Dybuka” Szymona An-skiego. Od tego czasu trwa fascynująca przygoda młodych ludzi z pogranicznych Sejn z muzyką klezmerską. Dzisiaj to już kolejne pokolenie sejneńskich muzykantów. Ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.