W dniach 11-17 września 2014 roku CBOS przeprowadził reprezentatywne badanie (próba losowa 946) w zakresie zaufania Polaków do naszych polityków. Okazało się, że niespodziewany sukces Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej sprawił, że Polacy dużo lepiej zaczęli postrzegać całą rodzimą elitę polityczną. Bezpośrednia sympatia ankietowanych do D. Tuska wzrosła aż o 14 procent. Konsekwentnie ubyło też jego krytyków o 12 %.

Od wielu miesięcy liderem zaufania politycznego Polaków pozostaje Prezydent RP Bronisław Komorowski. Prezydentowi Polski ufa aż 79 % rodaków. W porównaniu z sierpniem tego roku zaufanie do prezydenta państwa wzrosło o 6 %. Ogólny poziom zaufania do obecnego prezydenta Polski na poziomie 79 % jest rzeczywiście wielki. Wydaje się być blisko poziomu maksymalnego. Zapewne sprawiają to kompetencje B. Komorowskiego, jego rozwaga i mądrość polityczna, skupianie się na sprawach rzeczywiście najważniejszych oraz wysoka kultura polityczna. Zapewne nie bez znaczenia są – duże i sprawdzone doświadczenie polityczne oraz wyrazisty i patriotyczny wizerunek.

Komu jeszcze ufają Polacy? Fakty są znamienne i wymowne. Drugie miejsce zajmuje Radosław Sikorski, obecny marszałek Sejmu. Ufa jemu 49 % ankietowanych. Jego awans w parlamencie zaowocował wzrostem zaufania o 9 %. Trzecie miejsce w rankingu zaufania politycznego zajmuje premier Ewa Kopacz. Zaufaniem darzy ją 48 % badanych. W porównaniu z sierpniem noty Pani premier poprawiły się o 13 %. Na czwartym miejscu zaufania politycznego znajduje się wieloletni i zasłużony b. premier Donald Tusk. Ufa jemu 46 % Polaków. W stosunku do poprzedniego miesiąca zanotował on wzrost zaufania o 14 %.

Dość nieoczekiwanie, dopiero na dalszych miejscach w rankingu zaufania politycznego znaleźli się liderzy opozycji politycznej. Może to wynikać z faktu, że jaka opozycja, taka ocena. A może w większym stopniu nasi rodacy wyżej oceniają i ufają politykom wykonującym konkretną pracę.

Jan Kulas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.