ZPiT Ziemia Lęborska

W minioną niedzielę Kluki rozbrzmiewały muzyką. Co było tego powodem? Festiwal Kultury Pomorza.

ZPiT Ziemia Lęborska
ZPiT Ziemia Lęborska

21. września br. w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Kultury Pomorza „Pomerania Cantat”. Wydarzenie to przyciągnęło uwagę licznych koneserów regionalnej sztuki i przysmaków, jak i wielu chętnych poznania klimatu tego jedynego w swoim rodzaju miejsca. Najważniejsze dla nas było jednak to, co działo się na scenie. 10 zespołów regionalnych z Pomorza walczyło o tytuł laureata konkursu, m.in. „Kalina” z Dobrzycy k. Koszalina, Nadolanie z Nadola koło Pucka, Kaszëbskô Rodzëzna z Linii, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice”, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina” z Goleniowa, Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Tuchlińskie Skrzaty” z Tuchlina, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”.

Wszystkie grupy zaprezentowały bardzo wysoki poziom i dość dużą różnorodność, co, jak powiedział pan Marek Czarnowski, członek jury, bardzo utrudniało wyłonienie zwycięzcy. W swojej wypowiedzi podkreślał, że komisja brała pod uwagę przede wszystkim poziom artystyczny zespołu, a także oryginalność i nietuzinkowość prezentowanego programu.

I tak werdyktem komisji miejsce na podium zdobyli: Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina” (III miejsce), Dziecięcy Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Mali Tuchlinianie” (II miejsce) oraz Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”. Pod kierunkiem Jacka Szponarskiego (także wokalisty i akordeonisty) nasza 8-osobowa grupa w składzie: Anna Krawczykowska (sopran), Emilia Gosz (sopran), Renata Hopa (alt), Dorota Mikołajczak (alt), Andrzej Wenta (tenor), Izabela Hopa (I skrzypce), Alicja Paczuła (II skrzypce) w wielogłosowym wykonaniu dawnych pieśni kaszubskich wywalczyła pierwszą nagrodę. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że nasza praca została doceniona i przyniosła tak wymierne efekty, podkreśla Jacek Szponarski, obecny kierownik zespołu.

Renata Hopa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.