Dziś w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość powołania nowego rządu. Poza Ewą Kopacz, która objęła funkcję premiera, urzędy objęło 18 ministrów.

Rano Kopacz złożyła rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Kandydatem na jej miejsce jest dotychczasowy minister spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska Radosław Sikorski. Skład nowego rządu Kopacz przedstawiła w piątek. Wśród powołanych ministrów jest pięć nowych osób. Grzegorz Schetyna został Ministrem Spraw Zagranicznych, natomiast szefem w Ministerstwie Sprawiedliwości jest Cezary Grabarczyk. Maria Wasiak jest Ministrem Infrastruktury i Rozwoju, Teresa Piotrowska pokieruje Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a Andrzej Halicki stanie na czele resortu Administracji i Cyfryzacji.
W pozostałych resortach nie wprowadzono zmian.
Tomasz Siemoniak – minister obrony narodowej (dodatkowo został wicepremierem)
Janusz Piechociński – wicepremier i minister gospodarki
Joanna Kluzik-Rostkowska – minister edukacji narodowej
Lena Kolarska-Bobińska – minister nauki i szkolnictwa wyższego
Małgorzata Omilanowska – minister kultury i dziedzictwa narodowego
Marek Sawicki – minister rolnictwa i rozwoju wsi
Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społecznej
Włodzimierz Karpiński – minister skarbu państwa
Mateusz Szczurek – minister finansów
Bartosz Arłukowicz – minister zdrowia
Maciej Grabowski – minister środowiska
Andrzej Biernat – minister sportu i turystyki
Szefem kancelarii premiera w randze ministra pozostanie Jacek Cichocki.
Prezydent w trakcie uroczystości życzył nowej premier „umiejętności koncentracji na rzeczach najważniejszych”. Przypominając, że na okres rządów Ewy Kopacz przypadną trzy kampanie wyborcze prezydent podkreślił, że to nie będzie łatwy okres. Komorowski mówił również o niepokojach za naszą wschodnią granicą.
Kopacz zapowiedziała, że rząd będzie dobry i pracowity. Przekonywała, że będzie bezwzględnie wymagać ciężkiej pracy zarówno od siebie, jak i całego rządu.